بهترین دیدنی‌های جزیره واسیلیفسکی، سنت پترز‌بورگ

ویژه - ۱۹ تیر ۱۳۹۷

جستجو برای نقاط دیدنی یک شهر می‌تواند تجربه‌ای جذاب باشد. جزیره واسیلیفسکی با تاریخ غنی و اغلب از نظر دورمانده‌اش چنین جایی است. در تور روسیه در خیابان‌های کاملاً موازی جزیره واسیلیفسکی قدم بزنید تا تصویری کامل از رویای پتر کبیر وقتی سنت پترز‌بورگ را بنا می‌کرد، ببینید.


 


هنر مدرن در موزه ایرارتا


موزه ایرارتا خانه مجموعه‌ی گسترده‌ای از هنر مدرن روسیه است. آثار این مجموعه از کارهای هنرمندان مشهور و تازه‌کار مختلفی جمع‌آوری شده است. همچنین گالری تلاش دارد تا پا را از شهرهای بزرگ فراتر بگذارد و هنرمندان تمام مناطق روسیه را معرفی کند. این گالری بسیار بزرگ، کافه خوبی دارد که در آن می‌توانید نفسی تازه کنید و قهوه بنوشید.


نشانی: روسیه، سنت پترزبورگ، لینیا واسیلیووسکوگو اوستراوا 29، موزه ارارتا


 


 


اولین موزه سنت پترزبورگ


موزه انسان‌شناسی و قوم‌شناسی سنت‌پترزبورگ که به نام کونستاکامِرا شناخته می‌شود توسط خود پتر کبیر بنیانگذاری شد. ایده اصلی موزه ایجاد فضایی متنوع از تمام آثار نادر و منحصربه‌فرد طبیعی و انسانی روسیه بود. با وجود اینکه در حال حاضر بخش عمده موزه به نمایشگاه‌های قوم‌شناسی تعلق دارد، آثار هنرمندانی که خود پتر کبیر برگزیده بود، هنوز در موزه نمایش داده می‌شوند. در میان این آثار مجموعه‌ای از انسان‌ها و حیوانات با انواع جهش‌های ژنتیک در بطری به نمایش گذاشته شده‌اند. نمایشگاهی ترسناک که برای قلب‌های ضعیف خوب نیست.


نشانی: روسیه، سنت پترزبورگ مجتمع مسکونی دانشگاه 3، موزه انسان‌شناسی و قوم شناسی


 


سواری با یک تراموای عتیقه


موزه وسایل نقلیه برقی سنت‌پترزبورگ در یک انبار قدیمی در جزیره واسیلیفسکی واقع شده است. ترامواها یکی از قدیمی‌ترین اعضای سیستم حمل و نقل سنت پترزبورگ هستند و قدمت آنها به دوران روسیه تزاری بازمی‌گردد. این ترامواها در ابتدا با نیروی اسب‌ها به حرکت در‌می‌آمدند. در این نمایشگاه 45 تراموا وجود دارند که می‌توانید سوار آنها شوید و یا از بیرون تماشایشان کنید. همچنین نمایشگاهی از عکس‌های قدیمی مربوط به دوران فعالیت این ترامواها نیز در موزه برپاست که در تور سنت پترزبورگ می‌توانید از آن‌ها دیدن نمایید. با صرف کمی هزینه اضافی می‌توانید با تراموا در اطراف موزه یک دور کوتاه بزنید. برای اینکار بهتر است از پیش با پذیرش هماهنگ کنید.


نشانی: روسیه، سنت پترزبورگ، سرِدنیه پروسپکت واسیلیووسکوگو اوستراوا


 


گشت و گذار در اطراف دانشگاه سنت پترزبورگ


در حال حاضر، بخش عمده ساکنان جزیره را دانشجویان تشکیل می‌دهند. دانشگاه چندین خوابگاه دارد و همینطور دانشجویان در نقاط مختلف آن ساکن شده‌اند. با وجود اینکه ورود به دانشگاه برای عموم تنها در جشن‌های خاصی ممکن است، می‌توان در اطراف ساختمان‌ها قدم زد و معماری آنها را تحسین کرد. به عنوان مثال، کمپ اصلی دانشگاه در ساختمان 12 کالج قرار دارد که در زمان حکومت پتر کبیر در قرن هجدهم مقر دولت روسیه بود.


نشانی: روسیه، سنت پترزبورگ، یونیورسیتِتسکایا امبارکمنت 7، مجموعه 12 کالج (twelve colleges)


 


سواری با یک یخ‌شکن


یک یخ‌شکن واقعی به نام کِراسین در ساحل نزدیک به مرکز شهر پهلو گرفته است. این کشتی قدیمی در دوران روسیه تزاری (1916) ساخته شد و در انقلاب اکتبر نقش داشته است. کراسین در عملیات‌های نجات متعددی در دوره اتحاد جماهیر شوروی شرکت کرده و در دوره جنگ جهانی دوم نیز فعال بوده است. روی عرشه علاوه بر ساختمان کشتی چیزهای زیادی هم درباره تاریخ روسیه مدرن خواهید آموخت.


نشانی: روسیه، سنت پترزبورگ، لیتنانتا شمیدتا امبارکمنت 23، یخ‌شکن کراسین


 


مناظر زیبای اسپیت


اسپیت جزیره واسیلیفسکی یکی از جاذبه های گردشگری و خوش‌منظره‌ترین نقاط شهر برای عکاسی است. از اینجا می‌توانید به کاخ امبانکمنت، موزه ارمیتاژ و دیگر بناهای شهر بنگرید. در خود اسپیت نیز مناظر دیدنی مانند دو ستون روسترال که در عصر خود نقش فانوس دریایی را داشتند و ساختمان قدیمی بازار سهام یافت می‌شوند. همچنین می‌توانید از اسپیت تا کنار آب قدم بزنید و از جریان آب لذت ببرید.


 


قدم زدن در کاخ منشیکوف


این کاخ اقامتگاه اولین ژنرال حاکم بر سنت پترزبورگ و دست راست پتر کبیر، الکساندر منشیکوف بوده است. جالب اینکه، کاخ او از کاخ خود تزار مجلل‌تر است. جای تعجب نیست که او بعدها به اتهام تلاش برای اعمال نفوذ در امور تاج و تخت به سیبری تبعید شد. ژنرال سالهاست که این جهان را ترک گفته است اما کاخ او کماکان پابرجاست و درهای آن به عنوان یکی از شاخه‌های موزه ارمیتاژ به روی عموم باز است. مجموعه‌ای گرانسنگ از هنر اواخر قرن 17 و اوایل 18 روسیه در این کاخ نگهداری می‌شود.


نشانی: روسیه، سنت پترزبورگ، یونیورسیتِتسکایا امبارکمنت 15، کاخ منشیکوف


   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.