بهترین حمام‌های ترکی در استانبول

ویژه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۷

با وجود اینکه تجربه حمام‌های سنتی ترکیه یکی از بخش‌های جداناشدنی گردش در استانبول است، این تجربه می‌تواند تبدیل به کابوس نیز بشود.  شرایط غیربهداشتی و دلاک‌هایی که شاید تصویر ظاهر آنها تا آخر عمر از کابوس‌هایتان پاک نخواهد شد تنها بخشی از این کابوس هستند. برای فرار از این کابوس‌ها، دو حمام که به خاطر سرویس عالی و شرایط خوب از هر لحاظ مشهور هستند را به شما معرفی کرده‌ایم. به علاوه بهترین مغازه‌های فروش لوازم حمام در تور ترکیه نیز در این مقاله گنجانده شده‌اند.حمام‌ها


1-1حمام کیلیچ علی‌ پاشا


این حمام بین سال‌های 87 – 1583 توسط آرشیتکت بزرگ سینان و به دستور آدمیرال عثمانی کیلیچ علی پاشا برای استفاده نیروهای دریایی ارتش عثمانی بنا شد. آجرکاری‌ها و قاب‌های چوبی سبک، زیر یکی از بلندترین گنبدهای سینان (14 متر مساحت و 17 متر ارتفاع) با نور طبیعی روشن ‌می‌شوند و فضایی زیبا و هنری را خلق می‌کنند. پس از نوشیدن یک لیوان شربت خانگی، برای کیسه کشیدن و شستشو با صابون به حمام مرمری هدایت می‌شوید. اگر می‌خواهید تجربه کاملی از حمام ترکی داشته باشید می‌توانید ماساژ ترکی را نیز به برنامه‌تان اضافه کنید.


نکته: اگر از برهنگی کامل معذب می‌شوید، یک مایو بپوشید.


نشانی: توفان – کاراکوی، 1، حمام اس‌کی، کمانکش ماه
1-2. حمام حرم سلطان (خرم سلطان) ایاصوفیه


یک جاذبه گردشگری و یک شاهکار معماری دیگر از معمار شهیر سینان، حمام خرم سلطان ایاصوفیه به دستور خرم سلطان (روکسانا، همسر محبوب و صاحب نفوذ سلطان سلیمان کبیر). اگر سریال تلویزیونی مشهور ترکی «عصر طلایی (محتشم اوزیل)» را دیده باشید، می‌دانید درباره چه کسی صحبت می‌کنیم. این حمام بین مسجد کبود و ایاصوفیه، برای سال‌های متمادی بسته بود، تا اینکه پس از مرمت و نوسازی در سال 2008 بازگشایی شد. داخل حمام کنتراست زیبای چوب تیره و مرمر سفید توجهتان را جلب می‌کند. به علاوه آثار تاریخی مانند یک فواره مرمری تزئینی با شیرهای طلا نیز در داخل حمام حفظ شده‌اند. می‌توانید از چهار پکیج حمام؛ از حمام ساده تا افزودنی‌هایی مثل کیسه کشیدن و رفع چربی پوست، ماسک بدن گل، یا ماساژ آروماتراپی یکی را امتحان کنید. اگر دلتان می‌خواهد کمی در زمان عقب بروید، گزینه سرو میوه در یک سینی سنتی عثمانی را نیز به پکیج خود بیافزایید.


نشانی: کانکورتاران محله، میدان ایاصوفیه شماره 2، فاتیحفروشگاه‌های لوازم حمام


2-1. لوازم حمام جنیفر


لوازم حمام جنیفر با کمک 9 خانواده بافنده از روستاهای ترکیه، حوله، حوله سنتی پشتامال، حوله پرزکیر، روتشکی، روبالشی، حوله حمام، رومیزی و روسری می‌فروشد. تمام محصولات به سبک سنتی و قدیمی و با مواد طبیعی ساخته می‌شوند. کیفیت تمام محصولات تضمین شده است اما انتخاب بین رنگ‌های مختلف آنها می‌تواند دشوار باشد.


نشانی: آراستا بازار2-2. محصولات طبیعی عبدالله


برخی از بهترین و زیباترین صابون‌ها، حوله‌های حمام صد در صد پنبه، شال‌های دستباف و لوازم حمام سنتی را در فروشگاه محصولات طبیعی عبدالله در تور استانبول خواهید یافت. اگر در بازار بزرگ استانبول گم شدید، دنبال راسته فرش‌فروشان بگردید. فروشگاه عبدالله در این راسته به کسب و کار مشغول است.


نشانی: استانبول، نوروعثمانیه، علی بابا توربه سوکاک شماره 152-3. کیرک آمبار


یکی از بهترین فروشگاه‌های محصولات ارگانیک (و سالم). همچنین کیرک آمبار بهترین جا برای تهیه صابون‌های طبیعی، انواع روغن‌ها و کیسه حمام (به ترکی کِسه) است. اگر به درون بدنتان نیز اهمیت می‌دهید، به مجموعه گسترده گیاهان و چایی‌های داروئی فروشگاه هم نگاهی بیاندازید.


نشانی: بشیکتاش 34353، کازان اس‌کی. 23، سیناپاشا2-4. پِچه دِ ماله


انواع پشته‌مال (حوله نازک سنتی حمام) با رنگ‌ها، بافت‌ها و ضخامت‌های مختلف در این فروشگاه پیدا می‌شوند. احتمالاً به یکی قناعت نخواهید کرد و چند عدد خواهید خرید تا به حمام روزانه‌تان حال و هوای ترکی بدهید. صابون روغن زیتون طبیعی و حوله‌های حمام زیبای بافته شده از مواد پشته‌مال از دیگر محصولات جذاب این فروشگاه در تور ترکیه هستند.


نشانی: بی‌اوغلو، ینی چارشی کادسی شماره 25
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.