بهترین جاذبه‌های بلغارستان

ویژه - ۶ مرداد ۱۳۹۷

از مقبره‌های باستانی تا شهرها و قلعه‌های قدیمی رنگارنگ! به آژانس های مسافرتی مراجعه نمایید و با تهیه تور بهترین جاذبه های گردشگری بلغارستان را در سفر به بالکان تجربه کنید.


 


تئاتر باستانی در پلودیو


سازه باشکوه تئاتر باستانی شهر قدیمی پلودیو از قرن اول میلادی تاکنون به خوبی حفظ و نگهداری شده است. اجراهای تئاتر، مبارزات گلادیاتوری و همینطور گردهمایی‌های مهم دولت در این تئاتر برگذار می‌شده است. اگر در طول تابستان با تور بلغارستان سفر کنید و به این تئاتر قدیمی بیایید می‌توانید روی سکوهای سنگی با بیش از 2000 سال قدمت بنشینید و اجراهای زنده موسیقی و اپرا لذت ببرید. 


 


قلعه تساروتس (Tsarevets)


قلعه تساروتس در مکانی بنا شده است که حدود 800 سال پیش، کاخ قدیمی پادشاه بلغاری (که با عنوان تزار خوانده می‌شد) قرار داشت. از تپه تساروتس که بالا بروید می‌توانید از «موزه ویژه تساروتس» دیدن کنید.  اگر چنین قصدی دارید، برنامه خود را طوری تنظیم کنید که از نمایش‌های شبانه صدا و نور نیز لذت ببرید.


 


غار پروهودنا یا چشم خدا (Prohodna)


غار پروهودنا به خاطر ساختار منحصربه‌فردش منطقه‌ای محبوب برای توریست‌ها، به ویژه صخره‌نوردان است. به بالا که نگاه کنید دو حفره روی سقف غار می‌بینید که بسیار شبیه دو چشم هستند، به همین دلیل محلی‌ها این غار را به نام «چشمان خدا» می‌شناسند. غار، در شب‌های مهتابی، وقتی که نور مهتاب از این دو حفره به درون می‌تابد، بسیار جذاب‌تر است.


نشانی: بلغارستان، پروهودنا


 


صخره‌های بلوگرادچیک (Belogradchik)


صخره‌های با اشکال خاص، شهر کوچک بلوگرادچیک را احاطه کرده‌اند. این صخره‌ها، همانند ابرهای آسمان، اشکال مختلفی، شبیه به حیوانات، انسان و چیزهای غیرطبیعی دارند. اگر دقیق نگاه کنید، قلعه ساخته شده در دل سنگ‌ها، با دیوارها، طبقات و پلکان‌های متعدد، شما را شگفت‌زده خواهد کرد. مناظر اطراف از فراز این صخره‌ها تماشایی است.


 


پارک ملی پیرین (Pirin)


پیرین یکی از محبوب‌ترین کوه‌های بلغارستان برای کوهپیمایی است. دور از ذهن نیست که این کوه که بخش عمده آن از سنگ آلپاین تشکیل شده و دریاچه‌های آبی عمیق متعدد دارد، محبوب گردشگران زیادی در سرتاسر دنیا باشد. مسیرهای کوهپیمایی متعددی در پارک ملی قرار دارد؛ کِنچیتو ریدج یکی از چالش‌ برانگیز‌ترین مسیرهاست. حتما یک نقشه و قطب‌نما همراه داشته باشید.


 


آبشارهای کروشونا


 این آبشارها که تقریباً مصنوعی به نظر می‌رسند، برای عکس روی کارت پستال عالی هستند. آب‌های فیروزه‌ای رنگ کنتراست زیبایی با صخره‌های سفید پیرامون آبشار دارند. بیش از 800 سال پیش، زاهدان غارهایی در دل این صخره‌ها حفر کردند تا در آنها به عبادت و زندگی بپردازند. آبشارهای کروشونا در شمال بلغارستان، نزدیک به روستای لِتنیستا قرار دارند.


 


کاخ و باغ گیاه‌شناسی بالچیک


یکی از نقاط فرهنگی سواحل بلغاری دریای سیاه قلعه بالچیک و باغ گیاه‌شناسی شگفت‌انگیز آن است. این کاخ به ملکه ماریای رومانیایی، حاکم آن دوران این بخش‌های بلغارستان تعلق داشته است. او آنقدر بالچیک را دوست داشت که آن را تبدیل به بهشت معنوی خود کرد.


 


شهر کوپریوشتیتسا (Koprivshtitsa)


شاید تلفظ نام شهر سخت باشد، اما ارزشش را دارد، زیرا این شهر یکی از بهترین نمونه‌های باقیمانده از شهرهای دوران بازسازی می‌باشد. از میان خانه‌های رنگارنگ بگذرید تا به خانه‌ای برسید که به موزه تبدیل شده است. در هوای تاریخی موزه نفس بکشید و به داستان‌ رهایی بلغارستان از سلطه عثمانی‌ها گوش کنید.


 


آرامگاه سِوِشتاری


این محوطه باستانی متعلق به تراکیان (اقوام هند و اروپایی عهد باستان، ساکن مرکز، خاور و جنوب خاوری اروپا) تحت حفاظت یونسکو، در سال 1982 کشف شد. این آرامگاه متعلق به خاندان سلطنتی بوده است. هرچند باستان‌شناسان هنوز درباره نام درگذشتگان تردید دارند. جذاب‌ترین ویژگی داخل آرامگاه، مجسمه زنانی است که دستانشان را بالا گرفته‌اند، تا سقف آرامگاه را پابرجا نگهدارند.


  


دره رز


بلغارستان به کشور رزها مشهور است و بیشتر مزارع گل رز به چند منطقه خاص تعلق دارند. دره رز نزدیک شهر کازانلاک یکی از این مناطق است. هر سال، از اواسط می تا اواسط ژوئن (حدود 25 اردیبهشت تا 25 خرداد) شکوفه‌های فستیوال رز فضا را با عطر خود پر می‌کنند. گردشگران سحرخیز می‌توانند در فرآیند چیدن رز‌ها شرکت کنند. بهترین زمان برای این کار، همزمان با طلوع آفتاب است.


 


صومعه ریلا (Rila)


بزرگترین صومعه بلغارستان در قرن دهم میلادی توسط قدیس و زاهد بلغاری ایوان اهل ریلا بنا شد. این صومعه ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو، یکی از مهم‌ترین نقاط فرهنگی، مذهبی و معماری بلغارستان محسوب می‌شود که در سفر با تور بلغارستان حتما باید از آن بازدید نمایید.  علاوه بر ساختمان‌های صومعه، یک برج محافظت نیز در حیاط صومعه قرار دارد.


   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.