بهترین بازارهای صوفیه، بلغارستان

ویژه - ۱۷ مرداد ۱۳۹۷

فرهنگ مراکز خرید در صوفیه پیوسته رو به رشد است و به تدریج جایگزین بازارهای محبوب گذشته می‌شود. 20 سال پیش، تقریبا همه چیز در غرفه‌ها به فروش می‌رسید، اما امروزه غرفه‌ها بیشتر سبزیجات و میوه تازه می‌فروشند. برای آشنایی با بهترین تجربه‌های بازارگردی در تور بلغارستان این مقاله را بخوانید.


 


تالار بازار مرکزی صوفیه (Tsentralni Hali/Central Sofia Market Hall)


یکی از قدیمی‌ترین بازارهای فعال صوفیه از سال 1911 تاکنون در حال فعالیت است. این بازار نوسازی شده در حال حاضر میزبان غرفه‌های اغذیه‌فروشی، رستوران‌های فست فود، آرایشگاه‌ها، دفاتر بانکی، مغازه‌های سوغاتی و غیره است. بازار در مرکز صوفیه، جنب مسجد بانیا باشی، وسط میدان رلیجس تولرَنس (میدان تحمل مذهبی) قرار دارد.


نشانی: بلغارستان، صوفیه 1000، بلوار نیاگینا ماریا لوئیز، 25


 


بازار لِیدی (Lady’s Market)


برای سال‌های متمادی این بازار میوه و تره‌بار، لباس‌های ارزان، سیگارهای بدون مالیات (البته به صورت غیرقانونی) و لوازم آشپزخانه یکی از جاذبه های گردشگری شهر صوفیه بوده است. این بازار کوچک، پر سروصدا و کثیف، به خاطر فضای واقعی و ملموس آن محبوب توریست‌ها و بالعکس به عنوان یک وصله ناجور در قلب صوفیه مغضوب اهالی شهر است. چند سال پیش بازار لِیدی کاملاً بازسازی شد و اغلب فروشندگان غیرقانونی آن اخراج شدند. این بازار هنوز ویژگی‌های خود را، با ظاهری متمدنانه‌تر، حفظ کرده است. مراقب باشید فروشندگان بازار لِیدی به تقلب در وزن کالاها مشهور هستند. بازار لِیدی پنج دقیقه با تالار بازار مرکزی فاصله دارد.


نشانی: بلغارستان، صوفیه 1202، بلوار استفان استامبولوف


 


بازار خیابانی آنتیک (The Antique Flea Market)


بازار آنتیک شما را به دوران بلغارستان کمونیستی می‌برد. در این بازار می‌توانید مدال‌ها و نشان‌های دوران کمونیسم، تصاویر فیدل کاسترو یا استالین، یادگارهای جنگ جهانی دوم، چاقوها و چیزهای مختلف دیگری را بیابید. این بازار کوچک با تنها 15 تا 20 غرفه، در نزدیکی کلیسای جامع سنت الکساندر نِوسکی قرار دارد.


نشانی: بلغارستان، صوفیه 1000، میدان الکساندر نِوسکی


 


بازار دست دوم فروشی مالاشِوتسی (Malashevtsi Flea Market)


یک بازار دست‌دوم فروشی واقعی که بیشتر شبیه بازارهای آسیایی است تا اروپایی. اکثر مشتریان بازار به دنبال قطعات خودرو، لوازم، رادیو‌های قدیمی یا کفش‌های ارزان هستند، اما بخشی که به بازار رنگ و بویی ویژه می‌بخشد، بخشی است که در آن می‌توانید انواع بدلیجات و اشیاء تزئینی دست‌دوم و استفاده شده را بیابید. بسیاری از فروشندگان کالاهای خود را روی زمین عرضه می‌کنند. برای ورود به بازار باید مبلغ کمی (کمتر از نیم ددلار) بپردازید. بهتر است با یک محلی به بازار بروید زیرا اکثر فروشندگان انگلیسی بلد نیستند. بازار صبح‌های شنبه و یکشنبه فعال است.


نشانی: بلغارستان، صوفیه 1225، "لاواندولا" 45


 


چند نکته درباره خرید از بازارهای صوفیه


چانه زدن در بلغارستان مرسوم نیست اما می‌توانید شانس و مهارت خود را در بازارها بیازمایید. بر سر کالاهایی که برچسب قیمت دارند چانه نزنید، مگر اینکه قصد خرید با تعداد بالا را داشته باشید. بهتر است در تور بلغارستان چند عبارت کاربردی به زبان بلغاری را بلد باشید، زیرا به ندرت به فروشندگانی بر‌می‌خورید که زبان انگلیسی بدانند.                                                                                   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.