بهترین بازارهای خیابانی باکو

ویژه - ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

بازدید از بازارها و شرکت در هیاهوی روزانه آنها، بهترین و آسان‌ترین راه برای درک عمیق‌تر سبک زندگی و فرهنگ محلی یک کشور است و ما می‌توانیم شاهد تفاوت‌های بین ثروت و شیوه زندگی پایتخت با مواردی که در بازارهای حومه شهر باکو یافت می‌شود، باشیم. در سفر خود با تور آذربایجان، علاوه بر بازدید از جاذبه‌های گردشگری  تور باکو، از بازارهای آن نیز دیدن نمایید. پیش از شروع


پیش از آنکه وارد بهترین بازارهای خیابانی باکو بشویم، ذکر چند نکته و چند توصیه ضروری است. بازارهای محلی در باکو انواع مختلفی دارند: از بازارهای سرزنده گرفته تا بازار مشکوک سمساری‌ها و دکه‌های فروش سوغاتی... . برخی دیگر هم در کنار خیابان، میوه و سبزیجات تازه، اسنک و لباس می‌فروشند. 


تازا بازار (Taza Bazaar) و یاشیل بازار (Yasil Bazaar) مشهورترین بازارهای باکو هستند. بازارهای دیگر کمتر توجه توریست‌ها را به خود جذب می‌کنند و برای بقا بیشتر متکی به مشتریان محلی هستند. اگر خواستید بیشتر درباره بازارهای باکو تحقیق کنید، از یک راهنمای تور یا پذیرش هتل نشانی‌ها و توصیه‌ها را بپرسید. 
در باکو، به ویژه در محله‌های دورتر از مرکز کمتر کسی انگلیسی حرف می‌زند. برای برقراری ارتباط با محلی‌ها، چند عبارت به آذربایجانی یا روسی یاد بگیرید. 


 


1. تازا بازار (Taza Bazaar)


در  تور ارزان باکو اگر می‌خواهید فرهنگ محلی آذربایجان را بدون دور شدن از مرکز تجربه کنید، به تازا بازار بروید. بزرگترین بازار باکو در نیمه راه نظامی (Nizami) و ایستگاه مترو 28 می (28 May؛ 28 می 1918 سالروز تاسیس کشور آذربایجان) قرار دارد. به گفته محلی‌ها، بیش از هفتاد سال از عمر بازار می‌گذرد و توانسته از دوران شوروی سابق جان سالم به در ببرد. امروزه، مردم از این بازار مواد تازه، خشکبار، گیاهان و چند نوع ادویه شرقی می‌خرند. همینطور خاویار بلوگا (یک شیرینی آذری) و ماهی تازه دریای خزر نیز در برخی دکه‌ها پیدا می‌شود. این بازار تجربه‌های حسی را ترکیب می‌کند. تصاویر جذاب این بازار حس زندگی عادی را نشان می‌دهند و عطر ادویه‌های خوشرنگ و ماهی در فضا می‌پیچد. 
آذربایجان، باکو، تازا بازار
ساعت کار: هر روز بین 8:00 صبح تا 7:00 بعدازظهر2. یاشیل بازار (Yashil Bazaar)


یاشیل بازار یا "بازار سبز" یک تجربه محلی اصیل در سفر با تور باکو را تضمین می‌کند. در مرکز شهر یا مراکز خرید کمتر با طبقه کارگر باکو روبه‌رو می‌شوید. از مرکز شهر بیرون بیایید و به ایستگاه قطار بروید تا بازار محبوب اهالی باکو را ببینید. 
آذری‌ها سبزیجات و میوه‌هایی مانند انگور و انار در یاشیل بازار می‌فروشند. قیمت‌های پایین و تاثیر مستقیم در اقتصاد محلی از این بازار یک فرصت برد برد برای همه می‌سازد. 
نشانی: آذربایجان، باکو، فردوسی مامدوف (Firdovsi Mammadov)
ساعت کار: دوشنبه تا یکشنبه از6:00 صبح تا 10:00 شب3. بازار دست‌دوم فروشی روس‌ها (The Russian Flea Market)


بازار دست دوم در منطقه سانبونچو گوشه‌ای از زندگی واقعی ساکنین باکو را به شما نشان می‌دهد. همه مردم ثروت دومین اقتصاد شکوفای نفتی را تجربه نمی‌کنند. مردم محلی خرده‌ریزهایی از قبیل یادگارهای بازمانده از اتحاد جماهیر شوروی، لباس‌های قدیمی و تجهیزات الکترونیک دست دوم می‌فروشند. مردم این محله فقیر در این بازار جمع می‌شوند تا اندک درآمدی در دوران سخت اتحاد جماهیر شوروی کسب کنند. این بازار سنتی تا به امروز دوام آورده است. هرچقدر هم که این بازارهای دست دوم مشهور و جذاب باشند، یافتن آنها بدون کمک محلی‌ها یا پیوستن به یک تور سفارشی تقریبا غیرممکن است. 
آذربایجان ، باکو، سابونچو 
ساعت کار: شنبه‌ها و یکشنبه‌ها از 9:00 صبح تا 4:00 بعدازظهر4. بازارهای ایچری شهر (The Icheri Sheher Markets)


وقت گذرانی در بازار ایچری قرون وسطائی همیشه یکی از بهترین تفریحات در باکو محسوب می‌شود و جایی است که گردشگران ثروتمند به آنجا می‌روند و در این بازار همیشه به دنبال فروشندگان هستند. در خیابان‌های تاریخی قدم بزنید و مغازه‌هایی که فرش دستباف آذربایجانی می‌فروشند را تماشا کنید. دیگر دکه‌ها، سوغاتی‌هایی مانند آهن‌ربای روی یخچال، دسته کلید و یادمان‌های تاریخی از حکومت شوروی سابق را ارائه می‌دهند. 
آذربایجان، باکو، بازار ایچری شهر
ساعت کار 8:00 صبح تا 10 شب5. دیگر بازارها


اگر در بازدید از باکو کمی خیابان‌گردی کنید به احتمال زیاد بازارهای خیابانی کوچک‌تر را تصادفی پیدا خواهید کرد. مردم معمولا محصولات خود را پشت ماشین‌هایشان می‌فروشند. فروشنده‌ها کنار ماشین‌ها می‌ایستند و یا در خیابان قدم می‌زنند و با صدای بلند محصولاتشان را تبلیغ می‌کنند. برخی گل می‌فروشند و برخی غذاهای سنتی آذربایجان را سرو می‌کنند. ممکن است با کمی ماجراجویی بیشتر بازار آهن را نیز پیدا کنید جایی که صنعتگران محصولات فلزی دستی خود را عرضه می‌کنند. پیش از اینکه خیلی هیجان‌زده بشوید به خاطر داشته باشید که تنها راه مطمئن یافتن و تجربه این بازارها، کمک گرفتن از افراد محلی است.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.