برترین تجربیات تعطیلات در مالدیو

ویژه - ۱۱ آذر ۱۳۹۷

بازدید از یک روستا در جزیره واقعی


برای بازدیدکنندگان غربی، برقراری ارتباط با مردم عادی مالدیو کار آسانی نیست و این به دلیل اختلاف بین ماهیت اقامتگاه‌های لوکس و طبیعت سنتی و محافظه کار جامعه مسلمان است که به تعامل با اتباع بیگانه، خارج از این هتل‌ها تمایلی نشان نمی‌دهند. اما برخی از این اقامتگاه‌ها مثل هتل 52 ویلا آتریگر کونوتا مالدیو (52-villa Outrigger Konotta Maldives Resort) که در جنوب هاوادهوو (Huvadhoo) و در جنوب کشور واقع شده، گشت‌وگذار در روستاها‌ی جزایر نزدیک را ارائه می‌دهد. چنین توری می‌تواند بینشی ارزشمند به زندگی ساده و روزمره مالدیوی‌ها به دور از زرق‌ و برق و تا حدودی مصنوعی هتل‌های 5 ستاره جنوب کشور ایجاد کند.


 


قایق ‌سواری با قایق سنتی دونی


یکی از جذاب‌ترین و مهم‌ترین دیدنی‌های مالدیو، سواری بر قایق سنتی مالدیوی به نام دونی (dhoni) است که از آب‌های اقیانوس هند عبورکرده و در ساحل لنگر می‌اندازد. در مقایسه با قایق عربی داو (Arabian dhow)، قایق دونی در ابتدا برای ماهیگیری به کار می‌رفت اما کشتی‌ها برای حمل و نقل روستاییان بین جزایر و البته برای اهداف گردشگری و مبادله ارز خارجی استفاده می‌شود. در ابتدا این قایق‌ها بادبانی بوده و از چوب درخت نارگیل و بدون نقشه ساخته می‌شده، امروزه خیلی ازاین قایق‌ها با متد‌های بی‌نقص قایق‌سازی در خارج از کشور و از جنس فایبر‌گلاس ساخته می‌شود و موتورهای مدرن روی آن سواراست.


 


شناکردن با لاک‌پشت‌ها


5 نوع از 7 گونه لاک‌پشت جهان، در مالدیو موجود می‌باشد پس تعجبی ندارد که یکی از جاذبه های گردشگری و تجربیات سفر با تور مالدیو، غواصی با آنها باشد که لقب دریانوردان قدیمی دریا را دارند. دو گونه متداول لاک‌پشت‌ها که درحدود 150 میلیون سال در اقیانوس‌های جهان می‌زیسته‌اند عبارتند از: لاک‌پشت پوزه عقابی و لاک‌پشت سبز که در مالدیو سکنی گزیده‌اند. غواصی با راهنمایان کارکشته‌ای که با شما شنا می‌کنند متداول است و رزرو آن از هتل‌ها امکان‌پذیراست (اگرشناگر ماهری نیستید حتما جلیقه نجات را همراه داشته‌باشید). اگر حتی موفق به دیدار لاک‌پشت‌های زیادی نشدید باز هم مشاهده زندگی زیر آب ارزشمند و لذت‌بخش خواهد‌ بود، هرچند ممکن است این روزها با شواهدی مبنی بر خطر انقراض مرجان‌های سفید روبه‌رو شوید (آتریگرکونوتا کشت مرجانی تحت نظارت یک زیست‌شناس دریایی را برنامه‌ریزی کرده‌است).


 


یک شام خصوصی لذت‌بخش


تنها موردی که هتل 5 ستاره مالدیو را بهتر از هر مکان دیگری در دنیا می‌سازد، یک شام رومانتیک با وعده‌های غذایی اختصاصی و با پای برهنه در یک ساحل شنی هنگام غروب خورشید است. آتریگرکونوتا سواحل ماسه‌ای گسترده‌ای دارد بنابراین میزها در فواصل دور از هم قرار می‌گیرند و بساط کسب یک تجربه بی‌نظیر را فراهم می‌کند. اگرترجیح می‌دهید که عمدتا تعطیلات روزانه داشته باشید پس رزرو یک تور یکروزه قایق‌سواری در نزدیکی ساحل ماسه‌ای با سرو غذا و نوشیدنی بهترین گزینه است.


 


سواری بر یک شبه زیردریایی


هتل‌های مالدیو مکانی برای اجرای تمام‌نشدنی فعالیت‌های جدید برای تفریح مهمانان خود است و آتریگرکونوتا نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از این فعالیت‌ها، سواری بر شبه زیر دریاییست و همانگونه که از نامش مشخص است یک قایق با 14 صندلی و پنجره‌های بزرگ و بدنه فایبرگلاس است که نمای شگفت‌انگیز اکوسیستم اطراف جزیره را به نمایش می‌گذارد. در طول این سفر که 30 دقیقه‌ در روز و 40 دقیقه در شب می‌باشد با حضور راهنمای آگاه شما قادر خواهید‌ بود به وضوح صخره مرجانی و در مواردی لاک‌پشت‌ها و کوسه‌ها را ببینید. در شب برای مشاهده رنگ‌های فلورسنتی که در حالت عادی درحیات زیرآب قابل دیدن نمی‌‌‌باشد، از نور مخصوص فلورو استفاده می‌شود.


 


مشاهده دلفین‌ها در سفر دریایی


اگرچه دیدن لاک‌پشت‌ها از جاذبه‌های گردشگری شماره 1 حیات دریایی است، اما دریاهای اطراف مالدیو دلفین‌های فراوانی دارد و اکثر هتل‌ها تورهای خصوصی و گروهی برای تماشای دلفین‌ها در طول روز و عصر را ارائه می‌دهند. تقریبا گونه‌های بسیاری از دلفین‌ها از جمله دلفین پوزه بطری (bottlenose) و دلفین فرفره (spinner) مالدیو را به عنوان خانه خود برگزیده‌اند که با راهنمایان ماهر و آگاه مالدیوی شناسایی و دیدن آنها کار ساده‌ایست. البته تضمینی برای مشاهده دلفین‌ها وجود ندارد اما اگر خوش شانس باشید با چشم‌انداز شگفت‌انگیز این موجودات بازیگوش در اطراف قایق خود مواجه می‌شوید و دیدن حرکات شاهکار آنها قطعا لذت‌بخش خواهد‌بود.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.