بازدید از عجایب هفتگانه جهان جدید در یک ماه

ویژه - ۸ آذر ۱۳۹۷

بسیاری از ما رویای بازدید از شهر رز پترا، دیوار بزرگ چین و غروب تاج محل را داریم. اما آیا می‌توان همه این شگفتی‌ها را در عرض تنها یک ماه دید؟
حتماً نام عجایب هفتگانه به گوشتان آشنا است. اما می‌دانستید که این فهرست در سال 2000 جای خود را به فهرست عجایب هفتگانه جدید جهان داد؟ متاسفانه، اهرام گیزا در مصر با 3000 سال قدمت تنها بازمانده فهرست عجایب هفتگانه اصلی است.
فرآیند انتخاب این فهرست تازه، هفت سال جست و جوی پیوسته و رای گرفتن از 100 میلیون نفر برای انتخاب از میان 200 بنای تاریخی، به خودی خود یک شگفتی است. پس از اتمام رای‌گیری، هفت به علاوه یک اثر انتخاب شدند. اثر به علاوه یک اهرام گیزا است که شاید یادگاری از فهرست اول باشد.


این عجایب هفتگانه در پنج قاره از هفت قاره زمین، از مکزیکو گرفته تا چین، پراکنده شده‌اند. اما آیا می‌توانید همه آنها به علاوه اهرام گیزا را تنها در یک ماه ببینید؟


 


1. رم: کولوسئوم


موقعیت: ایتالیا؛ رم


مسیر هوایی پیشنهادی: پرواز فیومیچینو لندن – رم (حدود 2 ساعت و 30 دقیقه)


«شهر ابدی» به خاطر معماری باستانی و سابقه تاریخ 28 قرنی خود شهرت دارد. روز اول در پایتخت، به دیدار برج مشهور پیزا دل کامپیدولیو بروید و این شاهکار معماری میکل آنجلو را سر راه خود به کولوسئوم ببینید.
کولوسئوم بزرگترین آمفی‌تئاتر جهان، حدود 1900 سال پیش برای برگزاری مسابقات گلادیاتوری، اعدام‌ها، شکار و مراسم‌های فریبنده و مخوف دیگر بنا شد. حتی در وضعیت مخروبه امروزی، کولوسئوم بنایی پر ابهت است. چشمانتان را ببندید و غریو تشویق بیش از 50000 نفر در حال تماشای مبارزات خونین داخل کولوسئوم را تصور کنید. 


 


2. قاهره:اهرام گیزا


موقعیت: مصر؛ قاهره


مسیر پروازی پیشنهادی: فیومیچینو رم -  قاهره (حدود 3 ساعت و 30 دقیقه)


مستقیم از رم راهی قاهره، پایتخت مصر شوید و فاصله اندک آن تا گیزا را بپیمایید. یافتن اهرام گیزا، این آخرین بازمانده شگفتی‌های هفتگانه باستانی، در حاشیه شهر بسیار آسان است. این مجموعه که تقریبا 14.30 کیلومتر با رود نیل فاصله دارد، به خاطر «اهرام ثلاثه» و همینطور «مجسمه ابولهول» به طول 23 متر (از پنجه تا دم 23)، شهرت دارد.


بزرگترین هرم از اهرام ثلاثه توسط خوفو، فرعون نسل چهارم مصر، در حدود 3000 سال پیش با استفاده از حدود 2.3 میلیون بلوک بنا شد. حالا که اینجا هستید، سری به موزه طبیعی باستانی مصر در قاهره بزنید. بیش از 120000 قطعه بازمانده از مصر باستان، مانند نقاب طلایی توت‌آنخ‌آمون (11 کیلوگرم طلای خالص) در این موزه نگهداری می‌شوند. 


 


3. اردن: پترا


موقعیت: اردن جنوبی


مسیر پراوزی پیشنهادی: قاهره – عمان (حدود 1 ساعت و 15 دقیقه)


در میان کوه‌های دره عربه در جنوب اردن شهر رز باستانی پترا خفته است. زمانی این شهر پایتخت امپراتوری نبطی‌ها بود که در قرن چهارم پیش از میلاد به اوج شکوه خود رسیدند. بخش عمده بنا در دل صخره‌های بلند به رنگ زیبای گلبرگ‌های رز کنده شده است. علاوه بر گنجینه مشهور حاوی مقبره شاه آرتاس سوم از سلسله نبطی‌ها، می‌توانید شهر باستانی را هم بگردید، در خیابان‌ کلوناد (خیابانی با دو ردیف ستون در دو طرف) رومی قدم بزنید و آمفی‌تئاتر بازمانده از عصر هلنی را ببینید.


 


4. آگرا: تاج‌محل


موقعیت مکانی: هند؛ آگرا (نزدیک دهلی)


مسیر پروازی پیشنهادی: عمان به دهلی نو (از 6 ساعت و 20 دقیقه، با یک توقف بین مسیر)


«درخشان‌ترین جواهر هند» در میانه دهه 1600 به دستور شاه جهان، امپراتور مغول، در ساحل جنوبی رودخانه یامونا بنا شد. مقبره مرمری عاجی رنگ با سنگ‌های قیمتی به کار رفته در آن یکی از شاهکارهای معماری جهان است. اما این بنای زیبا قصه غمناکی دارد: تاج‌محل به یادگار همسر دوم شاه جهان و محبوب‌ترین همسر او، ممتاز محل، بنا شده است که در 38 سالگی و در زمان به دنیا آوردن چهاردهمین بچه خود از دنیا رفت.  بهترین زمان برای بازدید از تاج‌محل در تور هند وقتی است که خورشید نور خود را روی گنبد سفید مرکزی مقبره پخش می‌کند. 


 


5. دیوار بزرگ چین


موقعیت مکانی: چین؛ پکن


مسیر پروازی پیشنهادی: دهلی نو به مرکز پکن (حدود 7 ساعت)


می‌توانید از هند مستقیماً به پکن پایتخت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی چین پرواز کنید. در تور چین، 40 دقیقه از مرکز شهر رانندگی کنید تا اولین نشانه‌های مسیر باستانی دیوار بزرگ چین را ببینید. این بنای باشکوه به طول 6700 کیلومتر، 2000 سال پیش و برای حفاظت از کشور و امپراتوری چین در مقابل حملات غارتگران از شمال بنا شد. برج‌های دیده‌بانی در مرتفع‌ترین نقاط برج دشمن را از فاصله بسیار دور می‌دیدند. در حالیکه بخش‌هایی از دیوار به خوبی حفظ شده‌اند، باقی قسمت‌ها فرو ریخته و یا در حال فروریختن هستند. خود دیوار یک اثر خیره‌کننده معماری است که در منطقه سرسبز و ناهموار شمال چین استوار ایستاده است.


 


6. مکزیکو: چیچن ایتزا


موقعیت مکانی: مکزیک؛ ایالت یوکاتان؛ حوزه شهری تینوم


مسیر پروازی پیشنهادی: پکن کاپیتال به کانکون (از 18 ساعت،  با یک توقف بین مسیر)


این ویرانه‌های باشکوه باستانی عصر مایا در شبه‌جزیره یوکاتان مکزیک، به خوبی حفظ شده‌اند. چیچن ایتزا یکی از بزرگترین شهرهای مایا با بقایای سبک‌های مختلف معماری است که تنوع جمعیتی شهر در آن دوران را نشان می‌دهد. یکی از بناهای مهم شهر استادیوم یکی از ورزش‌های محبوب مایاها که با یک توپ شبیه توپ فوتبال بازی می‌شود است. این استادیوم با کنده‌کاری‌های زیبا که داستان دراماتیک گردن زدن یکی از کاپیتان‌های ورزشی که بازی را واگذار کرده بود را روایت می‌کنند، خط‌کشی شده است. شاید مهم‌ترین بنای شهر ال کاستیلو باشد که به کوکولکان مار خدای پردار (Feathered Serpent God) تعلق دارد. این برج هرمی با 365 پله در چهار طرف، نماد سال خورشیدی است.


 


7. پرو: ماچو پیچو


موقعیت مکانی: پرو؛ ایالت اوروبامبا ؛ منطقه کوزکو


مسیر پروازی پیشنهادی: کانکون به لیما (حدود 5 ساعت) سپس از لیما به کوزکو (حدود 1 ساعت و بیست‌ دقیقه)


ماچو پیچو یکی از مشهورترین سایت‌های باستان‌شناسی جهان است: یک دژ اینکا متعلق به قرن 15 روی قله کوه بر فراز دره ساکرد (دره مقدس). برای رسیدن به آنجا، می‌توانید با قطار از مسیر پر‌پیچ و خم و خوش منظره از میان کوه‌ها به شهر آگوئاس کالینتس، دروازه ماچو پیچو، بروید. در آنجا می‌توانید گشت و گذار در این مجموعه خارق‌العاده را آغاز کنید و  به دیدن کاخ اصلی، برج مدور، ساعت خورشیدی ساکرد و اقامتگاه‌های سلطنتی بروید. با وجود اینکه تنها 600 سال از عمر این مجموعه باشکوه می‌گذرد، درون قلعه احساس می‌کنید که به زمان و مکان بسیار دورتر سفر کرده‌اید.


 


8. برزیل: مسیح ناجی


موقعیت مکانی: برزیل؛ ریو‌دو‌ژانیرو


مسیر پروازی پیشنهادی: کوزکو به ریو‌دو‌ژانیرو (از 8 ساعت و 35 دقیقه، با یک توقف بین مسیر)


می‌توانید از کوزکو به لیما پرواز کنید و از آنجا راهی دومین شهر بزرگ برزیل و میزبان المپیک 2016، ریو‌دو‌ژانیرو شوید و بر فراز کوه کُرکُوادو (به پرتغالی «گوژپشت») در مرکز ریو‌دو‌ژانیرو، با جوان‌ترین عضو فهرست عجایب هفتگانه جهان نو، مجسمه 30 متری مسیح ناجی دیدار کنید. بنای مجسمه از سال 1922 آغاز شد و تا سال 1931 به طول انجامید. تمامی هزینه مجسمه از محل صدقه‌های ساکنان کاتولیک برزیل تامین شده است.


 


آیا می‌توان عجایب هفتگانه را در عرض یک ماه دید؟


به طور قطع بله، با یک برنامه‌ریزی هوشمندانه، انتخاب پروازهای مناسب و رزرو هتل و وسایل رفت و آمد علاوه بر بازدید از شگفتی‌های هفتگانه، وقت کافی برای سر زدن به جاذبه های گردشگری دیگر را نیز خواهید داشت.
به علاوه تور بریتانیایی On The Go Tours یک تور برای بازدید از شگفتی‌های هفتگانه جهان نو به علاوه اهرام گیزا در 31 روز را ترتیب داده است.
این سفر بی‌نظیر از سوم اکتبر تا دوم نوامبر 2018 انجام شد. همچنین تور بین ماه‌های مارچ و می 2019 نیز برگزار خواهد شد.
قیمت تورها برای 27 شب اقامت در هتل‌های 3 تا 5 ستاره؛ هزینه‌های ورودی تمام بازدیدها؛ راهنما؛ 27 صبحانه و هزینه‌های هواپیما در روز اول و روز آخر به ازای هر نفر از 6.295 پوند آغاز می‌شود.   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.