اطلاعاتی درباره‌ بمبئی

ویژه - ۲۸ مهر ۱۳۹۷

بمبئی که به نام مومبای نیز شناخته می‌شود، پایتخت ایالت ماهاراشترا است و جاذبه های گردشگری زیادی دارد. بمبئی با 20.5 میلیون جمعیت پرجمعیت‌ترین شهر هند و چهارمین شهر پرجمعیت جهان است. همچنین بمبئی به همراه مناطق مجاور از قبیل ناوی بمبئی و تانه یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق شهری جهان را تشکیل می‌دهند. بمبئی در ساحل غربی هند یک اسکله طبیعی عمیق دارد. در سال 2009 بمبئی به عنوان یکی از شهرهای آلفای جهان (شهرهایی با شبکه اقتصادی بین‌المللی) انتخاب شد. درآمد ناخالص بمبئی به عنوان ثروتمندترین شهر هند، از تمام شهرهای جنوب، غرب یا مرکز آسیا بالاتر است.


 


هفت جزیره‌ای که بمبئی را تشکیل می‌دهند، از قرن‌های پیش سکونتگاه جوامع ماهیگیر بوده‌اند. این جزایر ابتدا توسط یک امپراتوری بومی اداره می‌شدند. سپس به اشغال پرتغالی‌ها درآمدند و در نهایت تسلیم کمپانی بریتانیایی هند شرقی شدند. در میانه قرن هجدهم، بمبئی در جریان پروژه هورنبی ولارد، که قصد داشت هفت جزیره را از راه دریا به هم متصل کند، تغییر شکل داد. پروژه در سال 1845، با ساخت جاده‌های اصلی و خطوط راه‌آهن، بمبئی به بندر اصلی در دریای عربی وصل شد. در طول قرن نوزدهم شهر پیوسته در حال توسعه اقتصادی و آموزشی قرار داشت و در اوائل قرن بیستم به یکی از پایگاه‌های اصلی جنبش‌های استقلال‌طلبی هند بدل شد. با استقلال هند در سال 1947 شهر به ایالت بمبئی پیوست. در سال 1960، پس از جنبش سامیوکتا ماهاراشترا، ایالت ماهاراشترا به مرکزیت بمبئی شکل گرفت و در سال 1996 شهر به بمبئی تغییر نام داد.


 


جابه‌جایی در بمبئی 


سه گزینه حمل و نقل عمومی در بمبئی وجود دارد: قطار، اتوبوس و تاکسی. قطارهای محلی، پرکاربردترین وسیله حمل و نقل عمومی بمبئی هستند و بهتر است در ساعت‌های شلوغ اداری، صبح و عصر، سراغ آنها نروید. در باقی ساعت‌های روز، می‌توانید با قطار به راحتی به هر کجا که می‌خواهید بروید. برای تهیه بلیت باید به ایستگاه‌های راه‌آهن در سرتاسر شهر مراجعه کنید.

اتوبوس‌های دولتی BEST نیز در تمام مسیرهای اصلی تردد می‌کنند. طبقه بالای این اتوبوس‌های دو طبقه، بهترین گزینه برای تماشای شهر در حال عبور از بین آن است. برخی تاکسی‌های معمولی را به خاطر سرعت بیشتر ترجیح می‌دهند، اما اگر عجله ندارید و نمی‌خواهید پول اضافه بدهید، اتوبوس گزینه بهتری برای شماست. تاکسی‌های مجهز به تهویه مطبوع و تاکسی‌های گازی CNG نیز موجود هستند و شما می‌توانید از هتل بخواهید تا برایتان تاکسی بگیرد.


 


آب و هوا


یکی از اولین چیزهایی که در آب و هوای بمبئی در تور هند احساس خواهید کرد، رطوبت بالای آن است. شهر در مجاورت اقیانوس عربی قرار دارد و همین باعث شده تا هوایی شرجی و مرطوب داشته باشد. اما نسیم مطبوع دریایی نیز در شهر می‌وزد. ترکیب آب و هوای گرمسیری و رطوبت باعث می‌شود تا با کمترین فعالیتی عرق کنید. بهتر است در ماه‌های بارانی به بمبئی نروید زیرا شهر خیلی زود آب می‌گیرد و رفت و آمد تقریباً غیرممکن می‌شود. به همین دلیل زمستان بهترین فصل برای سفر با تور بمبئی است. هوا در بمبئی بوی خاصی دارد که خیلی زود به آن عادت می‌کنید و دیگر مشامتان را آزار نمی‌دهد.


 


بد نیست بدانید


تمام قطارهای محلی تا ساعت 10 کار می‌کنند، پس اگر تصمیم داشتید شب بیرون بروید حتما تاکسی بگیرید.
تاکسی‌ها باید به محض سوار شدن شما تاکسی‌متر را روشن کنند. حتماً درباره نرخ کرایه بپرسید و بخواهید تا کارت کرایه‌ها را به شما نشان بدهند.
اگر قرار است مدت زیادی در بمبئی بمانید، بهتر است برای کاهش هزینه‌های جابه‌جایی یک کارت قطار محلی بگیرید. این کارت‌ها به صورت هفتگی، ماهانه و سالانه به فروش می‌رسند.


   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.