از قسطنطنیه تا اسلامبول، 35 واقعیت جالب درباره استانبول! (قسمت سوم)

ویژه - ۱۷ تیر ۱۳۹۶

اگر قصد سفر با تور استانبول را دارید و یا از طرفداران این کلان شهر بزرگ و باستانی هستید، با واپسین بخش از سری مقالات دانستی‌های جالب استانبول همراه نکست هالیدی بمانید. در بخش‌های پیشین این مقاله، قسمت اول و دوم، شماری از واقعیت‌های شنیدنی استانبول را مرور کردیم، واقعیت‌هایی که هرکدام استانبول را به یکی از نخستین انتخاب‌ها برای مسافران تور ترکیه بدل می‌کند.25. رودخانه‌ی شهری شاخ طلایی رودی است که بخش اروپایی استانبول را از بخش آسیایی آن را به دو بخش مجزا جدا می‌کند.


26. با توجه به ترافیک مسدود کننده در ساعات اوج ترافیک در استانبول، ممکن است راننده‌های تاکسی شما را تشویق کنند تا به جای این که در ترافبک منتظر بمانید جایی نزدیک به مقصدتان پیاده شوید. بهترین کار این است که نقشه‌ای از شهر همراه داشته باشید تا بتوانید جایی نزدیک مقصد برای پیاده شدن از تاکسی پیدا کنید.


27. بهترین زمان برای سفر به استانبول اواخر بهار یا اوایل پاییز است؛ در این زمان‌ها هوای شهر بسیار دلپذیر و مطبوع است و می‌توانید در تورهای پیاده‌روی شرکت کنید.28. قلیان یا پیپ آبی ترکی که در راس زندگی اجتماعی و سیاسی استانبول بوده هنوز هم در میان محلی‌ها رواج دارد و امتحان کردن آن پیشنهاد وسوسه‌انگیزی است.


29. استانبول توسط دریا احاطه شده است و رود بسفر از آن جدا می‌شود. در بخش اروپایی شهر کاخ‌ها، ویلاها و پارک‌های بیار زیبا و پرشکوهی بنا شده‌اند ولی در بخش آسیایی خانه‌ها در محله‌های مسکونی قدیمی و دوست داشتنی ساخته شده‌اند.


30. برج گالاتا که در سال 1348 برای استقرار زندانیان جنگ ساخته شده است، امروزه چشم‌انداز زیبای 360 درجه‌ای از شهر را به نمایش می‌گذارد.31. اغلب سالن­‌های شبانه استانبول را می‌توان در ناحیه گالاتا که شامل میدان تکسیم، خیابان استقلال و بی‌اوغلو یافت.


32. استانبول از گذشته تا به امروز چندین و چند نام متفاوت بر خود دیده است: بیزانس، قسطنطنیه، استامبول و تساریگراد.


33. بیشترین گردشگرانی که به استانبول سفر می‌کنند، از کشورهای آلمان، روسیه، فرانسه، انگلیس، هلند، ایتالیا و ایران هستند.34. بازار محمود پاشا بزرگترین بازار ادویه‌ی استانبول است که از سال 1660 تا کنون پویا است.


35. استانبول در سال ۲۰۱۰ پایتخت فرهنگی اروپا بود اما تا به حال میزبانی بازی‌های المپیک را به خود ندیده است.


مرجع: weekendnotes.com  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.