آشنایی با میراث جهانی گرجستان در فهرست آثار یونسکو (قسمت اول)

ویژه - ۱۸ مرداد ۱۳۹۶

تور گرجستان سفر به سرزمینی است که در فراز و نشیب هزاران سال تاریخ خود، بارها روی اشغال و رنگ تاراج را به خود دیده است و در طول قرن‌ها امپراتوری‌های مشهور دنیا از جمله امپراطوری روم و پارس و ارتش مغول‌ها، دیر زمانی بر آن حکومت کرده‌اند. با این همه، گرجستان توانست در قرن‌های یازدهم و دوازدهم میلادی خود را از یوغ سلطه‌ی ملکه تامار و شاه دیوید برهاند و وارد عصر طلایی خود شود. امروز تور تفلیس و نیز تورهایی همچون تور باتومی مقاصد دیدنی نام آشنایی برای گردشگران شده‌اند، اما زیبایی‌های تور گرجستان محدود به این موارد نمی‌شود. در طول سده‌ها گرجی‌ها نمونه‌های بی‌بدیل و کم‌نظیری از معماری و آثار هنری را خلق کردند که روایتگر بخشی از فرهنگ و تمدن مردمان دامنه‌های رشته کوه‌های قفقاز است. از میان شماری از بناهای با شکوه و پر ارزش تاریخی گرجستان، امروزه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته‌اند. با نکست هالیدی همراه باشید، تا با میراث‌های جهانی به ثبت رسیده گرجستان بیشتر آشنا شویم.


کلیسای جامع باگراتی
کلیسای جامع باگراتی (Bagrati Cathedral) در نزدیکی شهر کوتایسی گرجستان واقع شده و گردشگران مسافر تور کوتایسی را به تماشای خود وا می‌دارد. این کلیسا نخستین بار در سده یازدهم میلادی و در نخستین سال‌های عصر طلایی گرجستان بنیان نهاده شد. صومعه گلاتی بعدها و در خلال قرن دوازدهم تا هفدهم میلادی تکمیل شده و به شمایل مجموعه‌ای زیبا و مملو از نقاشی‌های دیواری و کاشی‌کاری‌های دیدنی کمال گرفت. کلیسای باگراتی در زمانی که شاه باگرات سوم بر گرجستان فرمانروایی می‌کرد، پادشاهی که مناطق مختلف گرجستان رو به یک پادشاهی مستقل تبدیل کرد، در ناحیه کوهستانی و مشرف بر رود ریونی، بنا شده و چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای از شهر به مسافر تور کوتایسی پیشکش می‌کند. کتیبه‌ای بر روی دیوار ضلع شمالی کلیسا جامع باگراتی وجود دارد که تاریخ ساخت آن را شرح می‌دهد.


صومعه گلاتی
صومعه گلاتی (Gelati Monastery) که سرتاسر آن با دیوارهای سنگی محافظت شده، مجموعه‌ی نفیسی از نقاشی‌های دیواری را در فضای داخلی جای داده است. نقاشی‌هایی که راوی هویت افراد تاثیرگذار و برجسته تاریخ گرجستان و صحنه‌هایی مربوط به کتاب مقدس مردم این سرزمین است. چشم‌انداز دیدنی از شهر کوتایسی از صومعه قابل مشاهده است. در این صومعه، یکی از بزرگترین شاهان گرجستان که دیوید نام دارد، به خاک سپرده شده و در جوار مقبره وی، دروازه گنجه قرار دارد که غنائم دمتریوس پادشاه به سال 1139 میلادی است. در سال 1994، صومعه گلاتی توسط کارشناسان یونسکو در شمار فهرست میراث جهانی قرار گرفت. این دو جاذبه دیدنی آثاری باشکوه به سبک معماری قرون وسطایی گرجستان و نیز روزگاری مرکز آموزش و فرهنگ در گرجستان بودند که امروزه به مقاصدی پر طرفدار و دیدنی برای مسافران تور گرجستان بدل شده‌اند.


قسمت دوم این مطلب را از دست ندهید.


مرجع: silkroadexplore.com  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.