آشنایی با فرودگاه بین المللی مسقط

ویژه - ۱۲ شهریور ۱۳۹۷

فرودگاه بین‌المللی مسقط به خاطر معماری جذاب، کیفیت بالای خدمات، نظم و سازماندهی عالی مشهور است. تمامی این عوامل به منظور تامین حداکثر آسایش شما در زمان انتظار برای پرواز یا پس از فرود در فرودگاه طراحی شده‌اند. در ادامه اطلاعات ضروری فرودگاه برای سفر بعدی شما با تور به عمان را مرور خواهیم کرد.



تاریخچه فرودگاه بین‌المللی مسقط


در ابتدا فرودگاه به نام شهر محل فعالیت آن، فرودگاه بین‌المللی الصیب شناخته می‌شد. این فرودگاه در سال 1973 جایگزین یک فرودگاه کوچک و قدیمی به نام بیت الفلج شد. در سال 2008 این فرودگاه به فرودگاه بین‌المللی مسقط (پایتخت عمان) تغییر نام داد تا اعتبار بیشتر پیدا کند. فرودگاه با یک ترمینال مسافری، یک باند پرواز، یک محوطه تجهیزات کوچک و یک محوطه بارگیری و نگهداری هواپیما، 21 کیلومتر مربع مساحت دارد. ترمینال یک ساختمان T شکل دوطبقه با 58 کانتر ورودی، چند کانتر خدماتی، چند مغازه و کافی‌شاپ، 23 گیت خروجی و 4 نقاله تحویل بار است. فرودگاه سیستم علامت‌گذاری بسیار روشنی دارد و همینطور کارکنانی که آماده کمک و راهنمایی مسافران هستند. البته با توجه به کوچکی فرودگاه، گم شدن امر بعیدی به نظر می‌رسد.



برنامه‌های توسعه و بهینه‌سازی فرودگاه


نوسازی فرودگاه از ژوئن 2017 آغاز شده است. ترمینال فعلی جای خود را به یک ترمینال جدید در شمال فرودگاه بین باند پرواز قدیمی و جدید خواهد داد. برنامه توسعه فرودگاه شامل سه مرحله می‌شود: ظرفیت پذیرش مسافر فرودگاه پس از تکمیل فاز اول به 12 میلیون نفر، در انتهای فاز دوم به 24 میلیون نفر و با به پایان رسیدن پروژه و تکمیل فاز سوم به 48 میلیون مسافر در سال افزایش خواهد یافت. مساحت فرودگاه در انتهای فاز اول با افزوده شدن 118 کانتر ورودی، 10 نقاله تحویل بار، 82 کانتر مهاجرت و 40 گیت خروجی جدید به 580000 متر مربع افزایش خواهد یافت.



عمان ایر


ایرلاین ملی عمان به 27 کشور مختلف پرواز دارد که با تهیه بلیت از آژانس مسافرتی می‌توانید از جاذبه های گردشگری این کشورها بازدید نمایید.  دفتر مرکزی ایرلاین در مجاورت فرودگاه بین‌المللی مسقط، آشیانه ایرلاین، قرار دارد. سرویس غذای فرودگاه منطبق با اصول اسلامی و حلال است.  هر چند نوشیدنی‌ها و غذاهای مخصوص غیر اسلامی نیز، تنها برای مسافران غیر مسلمان، سرو می‌شود.



غذا و خدمات


دو فودکورت در فرودگاه بین‌المللی مسقط فعال هستند؛ یکی از آنها در محوطه ورودی عمومی و دیگری در محوطه خروجی قرار دارد. همچنین یک کافه، یک کافی‌شاپ و یک رستوران نیز در فرودگاه مشغول به کار هستند. در هر دو فودکورت یک کافه برند کوستا و سه برند رستورانی Idli.com، کاری کیچن (آشپزخانه کاری) و اتوماتیک (که یک کافه نیز دارد) فعالیت دارند اما فودکورت خروجی بین گیت‌های 16 تا 23 چندین رستوران دیگر مانند دی‌کیو گریل اند چیل و سابوِی نیز دارد.

دیگر امکانات فرودگاه شامل خودپردازها و صرافی‌ها، نمازخانه، سرویس‌های بهداشتی و دوش، باربرها و چرخ‌های حمل بار و همچنین محوطه مخصوص استعمال دخانیات، باجه‌های اطلاعات برای توریست‌ها، خدمات بسته‌بندی بار، سپردن و دریافت ویزا و خدمات مسافربری به داخل شهر می‌شود.




  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.