آخر هفته در استانبول

ویژه - ۴ دی ۱۳۹۷

فقط یک آخر هفته در تور استانبول فرصت دارید؟ بیایید با پنج نقطه دیدنی برتر پایتخت ترکیه آشنا شویم.


برای دیدن جاذبه های گردشگری این محل تلاقی فرهنگ‌های باستانی، مسیحی و عثمانی به فرش پرنده نیازی ندارید. می‌توانید سوار قطارهای جدید خط آهن مرمره شوید و از زیر دریا به پایتخت افسانه‌ای ترکیه با 3000 سال قدمت در مرز بین دو قاره بروید.


استانبول که زمانی پایتخت بخش شرقی امپراتوری روم بود، هم‌اکنون یک کلانشهر مدرن و پرازدحام است که در آن خرابه‌های باستانی از غنای فرهنگی و تاریخی این شهر شکوفا و ثروتمند امروزی روایت می‌کنند.گذشته از افق بی‌نظیر این شهر با مناره‌های بلند مساجد آن، بسفر شهر را به دو بخش اروپایی شمال شرقی در دریای مرمره و بخش جنوبی آسیایی در شاخ طلایی تقسیم می‌کند. این آبراه طولانی با قایق‌های مسافری و تفریحی متعدد صحنه بدیعی را خلق می‌کند.


تاریخ پرفراز و نشیب استانبول از 7000 سال پیش زمانی که مهاجران یونانی در بخش آسیایی ساکن شدند آغاز می‌شود، سپس بیزانسی‌ها به بخش غربی آمدند و شهر را نامگذاری کردند. بیزانتیوم (بیزانس) از سوی امپراتور کنستانین که در سال‌های واپسین عمر به دین مسیح تشرف یافته بود به امپراتوری روم شرقی واگذار شد و نام این شهر نومسیحی به کنستانتینوپولوس تغییر یافت.


پس از دوران امپراتوری ژوستی‌نیان و شوالیه‌های معبد و محافظان شهر به تدریج در برابر عثمانی‌ها شکست خوردند و استانبول به اشغال مسلمانان درآمد. سلاطین عثمانی‌ها طی دوران طولانی حکومت خود این شهر را توسعه دادند.


سلطان محمد یازدهم، در سال 1453 با روشی ابتکاری کنستانتینوپول را اشغال کرد. وقتی ارتش عثمانی با زنجیرهای سنگین و بزرگی مواجه شدند که دهانه شاخ طلایی را مسدود کرده بود. سلطان دستور داد تا کشتی‌ها با غلطک و از مسیر خشکی منتقل شوند و با حمله‌ای غافلگیرانی سپاه بیزانسی را در هم شکست. او به عنوان یک سلطان روشنفکر مسلمانان، یهودیان و مسیحیانی که از شهر گریخته بودند را تشویق به بازگشت کرد و به آنها اجازه داد تا در آزادی کامل به پرستش و اجرای مناسک دینی خود بپردازند. از آن پس شهر استانبول نامیده شد.رفتارهای هوسبازانه و نامتعادل سلاطین پس از او به تدریج امپراتوری را رو به زوال برد تا اینکه پس از جنگ‌های استقلال ترکیه، آتاتورک با اعلام جمهوری در سال 1923 امپراتوری عثمانی را منحل کرد.


برای درک مسیر طولانی که استانبول طی کرده، کافی است لقب این شهر در قرن 19 «مرد مریض اروپا» را با لقب آن در سال 2010 «شهر فرهنگ اروپا» مقایسه کنیم.


بسیاری از ابنیه و آثار تاریخی از میدان سلطان محمد، در قلب شهر، با پای پیاده و یا با استفاده از سیستم مترو، تراموا، اتوبوس و تاکسی‌های زرد روشن با رانندگانی که معمولاً به زبان انگلیسی تسلط دارند، در دسترس هستند.1. ایاصوفیه


این شاهکار معماری باشکوه در تور استانبول، به مدت هزار سال بزرگترین کلیسای جامع جهان بود. کلیسا با تمثال‌های فراوانی از مریم باکره، مسیح و حواریون با استفاده از قطعات پرشمار موزائیک‌ تزئین شده است. چهار مناره بلند شش‌ضلعی از چهار گوشه مسجد سر به فلک کشیده‌اند.


پس از آنکه حکومت محمد دوم عثمانی در سال 1453 این بنا را به مسجد بدل کرد، بسیاری از تمثال‌های مسیحی به بهانه حرام بودن در اسلام پوشانده شدند. یک مدالیون بزرگ مزین به حروف عربی مطلّا در کنار چهلچراغ تالار مرکزی آویزان شده که جلوه خاصی به نورپردازی داخل سالن می‌دهد. فضایی که امروزه به عنوان موزه استفاده می‌شود.


 


2. مسجد کبود (مسجد سلطان احمد)


در آن سوی پارک روبه‌روی ایاصوفیه در منطقه سلطان احمد، مسجدی از قرن 17 پابرجاست که به واسطه 20000 کاشی آبی به کار رفته در تزئین دیوارهای داخلی و گنبد آن، مسجد آبی یا مسجد کبود خوانده می‌شود.


سلطان احمد اول این مسجد را به عنوان نمونه معماری اسلامی در برابر ایاصوفیه بنا کرد. این مسجد عظیم که ترکیبی از معماری بیزانسی اسلامی است، با یک گنبد اصلی، هشت گنبد پلکانی و 6 مناره سربه فلک کشیده بر افق آسمان استانبول حکومت می‌کند و هر روز صبح استانبول با صدای موذن‌های آن از خواب بیدار می‌شود.


 


3. بازار ادویه (بازار مصری)


این بازار رنگارنگ در تور ارزان استانبول، بزرگترین بازار شهر، با سقف گنبدی در محله امینو، منطقه فاتیح قرار دارد. به محض ورود عطر قهوه، دارچین، زعفران و میخک مشامتان را پر خواهد کرد. 85 دکه ردیف شده در دو سوی یک مسیر باریک جواهرات، میوه خشک و آجیل می‌فروشند. صاحبان دکه‌های فروشنده شیرینی‌های سنتی ترکیه مانند لوکوم، از اینکه محصولاتشان را امتحان کنید، خوشحال می‌شوند.


 


4. کاخ توپکاپی


نمای داخلی درخشان و مزین به الماس‌های متعدد، یک حیاط داخلی باشکوه، اتاق‌های تزئین‌شده و یک حرم که صدها سال اسرار سلاطین عثمانی را در خود حفظ کرده است. کاخ توپکاپی امروزه تبدیل به موزه شده است. از دروازه اصلی که در سال 1478 توسط سلطان فاتیح بنا شد وارد کاخ می‌شوید. طاق‌های این دروازه تا سال‌ها جایگاه سرهای دزدان و مجرمین بوده است. چشم‌انداز رستوران مجموعه به سمت دریای مرمره و پل گردان بسفر بسیار زیباست. در تالار خزانه مقدس اشیایی مانند عصای حضرت موسی، شمشیر، دندان، استخوان و ردای حضرت محمد نگهداری می‌شوند و نوای تلاوت قرآن پیوسته در تالار پخش می‌شود. در خود خزانه، جواهرات، مصنوعات طلا، زمردهایی به اندازه تخم‌مرغ و خنجر جواهر‌نشان مشهور توپکاپی نگهداری می‌شوند.


 


5. آب انبار باسیلیکا


دوشنبه‌ها روز تعطیلی کافه‌هاست. زمانی مناسب برای سفر به جهان اسرار‌آمیز آب انبار باسیلیکا، جایی که سر گورگون مشهور مدوسا (زنی که موهای مار داشت و هرکس به چشمانش نگاه می‌کرد، سنگ می‌شد.) این آب‌انبار باستانی متعلق به دوران امپراطوری روم شرقی، یک شاهکار معماری با دالان‌های آجری است که روی 336 ستون استوار شده‌اند. سرستون مدوسا به عنوان پایه یکی از این ستون‌ها استفاده شده و داخل آب قرار دارد. به دلیلی که بر هیچکس معلوم نیست، تمثال مدوسا سر و ته قرار دارد.


 


چند نکته پیش از سفر
 
•    غالب موزه‌ها روز دوشنبه بسته هستند، پس تعطیلات آخر هفته را از جمعه شروع کنید.
•    بهترین سوغاتی‌های تور ترکیه، سرامیک و قالیچه‌های ترکی هستند. محصولات چرمی با کیفیت مرغوب نیز در ترکیه یافت می‌شوند.
•    پیش از ورود به اماکن مقدس کفش‌هایتان را دربیاورید و حتما (چه زن و چه مرد) لباس مناسب به تن داشته باشید.
•    اگر به دنبال خرید عتیقه هستید باید بدانید که نمی‌توانید اشیای با عمر بیش از صد سال را بدون مجوز از مرز خارج کنید.


   •   استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.