کوش آداسی

معرفی

ساعت کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۷:۳۰
وب سایت
آدرس Gumushane-Trabzon highway, Gumushane, Turkey

غار کاراجا شبکه‌ای از غارها در نزدیکی شهر تورول در استان گوموشانه (Gümüshane Province) ترکیه است. هر چند ساکنان بومی منطقه از وجود غار مطلع بودند اما این شبکه غارها در جریان تحقیقات مهندس زمین‌شناس شوکرو اِروز (Sukru Eroz) بین سال‌های 1983 تا 1990 تبدیل به یک مکان توریستی شد. پروفسور رِمزی دیلِک (Prof. Dr. Remzi Dilek) و تیم او از دپارتمان مهندسی جغرافیا در دانشگاه فنی کارادنیز تحقیقات و مطالعات علمی متعددی بر روی غار انجام دادند. در نتیجه این تحقیقات، پس از ثبت رسمی و با مجوز وزارت فرهنگ و توریسم این غار به عنوان یک جاذبه گردشگری افتتاح شد. غار کاراجا در میان روستای چبلی در 17 کیلومتری شهر تورول و ارتفاع 1.550 متری از سطح دریا  قرار دارد. اکثر توریست‌هایی که به استان گوموشانه می‌آیند حتماً به بازدید غار می‌روند.

غار کاراجا مملو از آبریزهایی از قبیل استلاگتیت‌ها، استلاگمیت‌ها و تراورتن‌ها در اشکال و رنگ‌های مختلف است. برخی حوضچه‌های آبی آبریزها بسیار بزرگ هستند، به ویژه حوضچه‌های آبی که در بخش‌های داخلی‌تر غار قرار دارند و عمق آنها به 1 متر می‌رسد. رنگ تراورتن‌ها از سفید تا آبی تیره متغیر است، این نشان می‌دهد که مقادیر بالای آهن و مواد معدنی در آب غار را نشان می‌دهد.

غار کمابیش در یک سطح قرار دارد و از چهار حفره متصل به هم تشکیل شده است. دو تا از این حفره‌ها با دیواره‌ای از سنگ‌های آبریز تقسیم شده‌اند پس می‌توان گفت که کاراجا به جای چهار اتاق، شش اتاق دارد.

چرخش هوا در داخل غار زیاد نیست و این موجب افزایش رطوبت هوا از 65 درصد در ورودی غار به 75 درصد در داخل غار می‌شود. تابستان‌ها هوای داخل غار خنک‌تر از بیرون و در زمستان‌ها هوای داخل غار نسبت به بیرون گرم‌تر است. به همین خاطر می‌توان گفت که غار خُرد اقلیم (Microclimate) خود را دارد.

فاصله تا مکان های مهم

کیلومتر

نقد و بررسی