پوکت

معرفی

ساعت کاری تور های جزیره از ۰۷:۰۰ تا ۱۹:۰۰ فعال هستند٫
وب سایت
آدرس جزیره فی فی

جزایر فی فی، مجموعه جزایر بین جزیره بزرگ پوکت و تنگه غربی ساحل مالاکای تایلند هستند و بخشی از استان کرابی محسوب می‌شوند. جزیره Ko Phi Phi Don بزرگترین و شلوغ‌ترین جزیره این مجمع الجزایر است. Ko Phi Phi Lee جزیره دوم از لحاظ مساحت نیز مورد توجه جمعیت قابل توجهی از گردشگران است. جزایر دیگر مانند جزیره Bida Nok، جزیره Bida Noi و Koh Mai Phai (جزیره بامبو) چندان بزرگتر از صخره‌های آهکی دریا نیستند. سرویس‌های قایقی سریع‌السیر یا قایق‌های سنتی دماغه بلند بین شهر کرابی یا بندرهای دیگر ایالت پوکت و جزایر فی فی برقرار است.

در اواخر دهه 40 جزایر فی فی محل اقامت ماهیگیران مسلمان بود و بعد تبدیل به مزارع کشت نارگیل شد. 80 درصد جمعیت  دو تا سه هزار نفری (آمار سال 2013) پی پی مسلمان هستند. هر چند اگر جمعیت کارگران مهاجر به ویژه از شمال شرق را هم به حساب بیاوریم جمعیت بودائی‌های ساکن منطقه از مسلمان‌ها بیشتر خواهد شد.

جزیره کو فی فی دون وقتی مورد توجه جهانیان قرار گرفت که در سال 2000 فیلم آمریکایی بریتانیایی ساحل در آن ساخته شد. این فیلم با انتقادات گسترده‌ای روبه‌رو شد. منتقدین اعتقاد داشتند که سازندگان به محیط زیست جزیره آسیب زده‌اند.  جالب اینکه با موفقیت فیلم گردشگران بیشتری راهی جزیره شدند و به بافت فرهنگی و زیست محیطی آن آسیب زدند. همچنین «غار وایکینگ» نیز در این جزیره واقع است که صنعت پرورش پرندگان برای تخم و گوشت در آن رواج دارد.

سونامی 2004 اقیانوس هند آسیب فراوانی به جزیره کو پی پی زد و تقریباً تمام زیرساخت‌های آن را نابود کرد. هر چند تا سال 2010 بخش عمده این خرابی‌ها ترمیم و بازسازی شدند.

سواحل و آب تمیز، پارک‌های طبیعی زیبا از جاذبه‌های این مجموعه جزایر هستند اما این فیلم ساحل بود که باعث هجوم توریست‌ها به جزایر و باقی نقاط ایالت کرابی شد. غواصی در آب‌های کم عمق و غواصی در آب‌های عمیق، کایاک‌سواری و دیگر فعالیت‌های تفریحی دریایی از جاذبه‌های امروزی مجمع الجزایر فی فی هستند.

هجوم سالانه توریست‌ها به تپه‌های مرجانی و پوشش گیاهی دریایی منطقه آسیب جدی زده است. در جزیره کوچکتر فی فی له هتل یا دیگر امکانات اقامتی یافت نمی شود و تنها راه گذراندن شب در این جزایر رفتن با یک تور دارای راهنما به بندر مایا و  چادر زدن در آنجاست.

فاصله تا مکان های مهم

کیلومتر

نقد و بررسی