پنانگ

معرفی

ساعت کاری
وب سایت http://kekloksitemple.com/
آدرس Air Itam, Penang Island ۱۱۵۰۰, Malaysia

معبد کک لوک سی، یک معبد بودائی واقع در ایر ایتام پنانگ با چشم‌اندازی زیبا رو به دریاست. این معبد یکی از شناخته‌شده‌ترین و به باور عمومی بزرگترین معبد بودائی مالزی است که به عنوان یک زیارتگاه برای بودائی‌های هنگ‌کنگ، فیلیپین، سنگاپور و دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا اهمیت ویژه‌ای دارد. کل مجموعه معبد در یک دوره بین سال 1890 تا 1930 و به ابتکار راهب ارشد بئوو لین ساخته شد. ساختمان اصلی مجموعه یک پاگودای هفت طبقه رامای ششم (پاگودای هزار بودا) با 10،000 مجسمه بودا از جنس برنز و آلاباستر و مجسمه برنزی کوان یین، الهه شفقت به ارتفاع 36.75 متر است.

بودیسم ماهایانا، بودیسم تراوادا و رسوم سنتی چینی در معماری معبد،  آثار هنری آن و فعالیت‌های روزمره عابدان با هم ترکیب شده‌اند.

معبد کک لوک سی در پای کوه‌ ایر ایتام در حومه جرج‌تاون در زمین اهدایی یئوه سیو بئوو به مساحت 12.1 هکتار بنا شده است و تنها سه کیلومتر با ایستگاه پنانگ هیل فاصله دارد.

خود معبد از چندین تالار عبادت و پاویلیون‌هایی برای تجمع و عبادت؛ مجسمه‌های بودا و شخصیت‌های مختلف بودائی مانند خدایان چینی تشکیل شده است. معماری معبد، ستون‌های حکاکی شده، کارهای چوبی ظریف، اغلب نقاشی شده با رنگ روشن، و یک مجموعه فانوس به زیبایی بنا می‌افزایند. یک برکه ماهی و باغ‌های گل نیز بخشی از مجموعه معبد هستند.

همچنین یک ماشین کابلی برای انتقال زائران و بازدیدکنندگان به بالای تپه در محل تعبیه شده است. در بالای تپه یک برکه ماهی و مجسمه بلند کوان یین الهه شفقت قرار دارد که زنان برای بچه‌دار شدن به درگاه او نذر و نیاز می‌کنند. راهبان و راهبه‌ها که ساکن صومعه هستند و مسئولیت نگهداری و اداره مجموعه معبد را بر عهده دارند، این کار را نوعی خدمت برای رسیدن به رستگاری می‌دانند.

فاصله تا مکان های مهم

Nirvana Penang West Lake Garden ۰٫۶ کیلومتر
Air Itam Dam ۱٫۷ کیلومتر

نقد و بررسی