پنانگ

معرفی

ساعت کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰
وب سایت http://www.khookongsi.com.my/
آدرس ۱۸ Lebuh Cannon, George Town, Penang Island ۱۰۲۰۰, Malaysia

معبد خو کنگسی (Khoo Kongsi) یک خانه قومی (کلان هاوس) چینی بزرگ با معماری پیچیده و تزئینات فراوان و  نشانه حضور غالب چینی‌ها در پنانگ است.  این خانه مشهور، بزرگترین معبد قومی در کشور و یکی از جاذبه‌های تاریخی اصلی شهر است. این معبد کهن از یک ساختمان مرکزی، یک تئاتر سنتی  و خانه‌های متعلق به اعضا در قرن نوزدهم تشکیل شده که همگی در اطراف یک میدان با سنگفرش گرانیتی قرار دارند.

یکی از پرطرفدار‌ترین جاذبه‌های پنانگ، در حدود 650 سال پیش به عنوان یکی از پنج قبیله بزرگ (goh tai seh) که قالب جامعه هوکین را در پنانگ قدیم تشکیل می‌دادند بنا شد.

خو کنگسی(خانه قومی) بنایی است که در آن خانواده‌های چینی با نام خانوادگی مشترک برای عبادت اجداد خود جمع می‌شدند. این بنا نماد تعهد اجتماعی و معنوی خانواده به یکدیگر، اجداد مشترک و جامعه بیرون بوده است. این مجموعه به آموزش کودکان اعضا، حل منازعه‌ها و اعطای وام به اعضا تعلق داشته است.

خو کنگسی با معماری زیبای خود هنوز هم در دید مردمان محلی نماد سعادت محسوب می‌شود. اقوام cheah، Yeoh، Lim و Tan دیگر خانواده‌های بزرگ با کنگسی‌های مختص به خود بوده‌اند اما هیچکدام از این بناها به باشکوهی لئونگ سان تونگ (کنگسی خاندان Khoo) نیستند.

کنگسی خاندان Khoo  که به نام تالار کوه اژدها نیز شناخته می‌شود ساختمانی با تزئینات فراوان در میدانی با سنگفرش گرانیت و مجسمه‌های سنگی است که ورودی خانه را مشخص می‌کنند. این شاهکار معماری توسط صنعتگران چینی خلق شده است.

به علاوه چندین عمارت، سنگ‌نبشته‌های تاریخ تولدها، فانوس‌های کاغذی عظیم که سرسرا را غرق در نور نارنجی می‌کنند، 36 مجسمه نگهبانان مقدس در داخل بنا و مجسمه‌های خیره‌کننده سرامیکی از جاودانگان و نقش ماهی کپور و اژدها روی سقف به عظمت و زیبایی کنگسی خو می‌افزایند.

فاصله تا مکان های مهم

خیابان هنر پنانگ ۰٫۲۹ کیلومتر
موزه وارونه ۰٫۴۵ کیلومتر
موزه غذاهای شگفت انگیز ۰٫۶۵ کیلومتر

نقد و بررسی