پنانگ

معرفی

ساعت کاری ۰۹:۰۰ تا ۲۲:۰۰
وب سایت http://www.theesplanadepark.com.my/
آدرس Leboh Light, George Town, Penang Island, Malaysia

قلعه کورنوالیس در جرج‌تاون، توسط کمپانی بریتانیایی هند شرقی در اواخر قرن 18 بنا شد و در زمان فعالیت خود هرگز مورد حمله قرار نگرفت.   

قلعه نام ژنرال – حاکم بنگال، چارلز کورنوالیس را بر خود دارد، اولین مارکیز کورنوالیس در جنگ‌های استقلال آمریکا نیز شرکت داشت.

بزرگترین دژ پابرجای مالزی نزدیک به اسپلاند و برج ساعت پنانگ قرار دارد. این قلعه ستاره‌ای شکل یکی از قدیمی‌ترین بناهای پنانگ است. از این قلعه کهن تنها یک پارک باقی مانده است که دیوارهای بیرونی دژ با ارتفاع بیش از 3 متر آن را احاطه کرده‌اند.

قدم زدن در محدوده مجاورت قلعه کورنوالیس در سواحل شمال شرقی پنانگ حدود 10 دقیقه طول خواهد کشید. این تجربه سورئال با آوای پیش درآمدی متعلق به سال 1812 که از بلندگوها پخش می‌شود و یک مرد مالائی با لباس کامل بریتانیایی که در مقابل دروازه ایستاده است تکمیل می‌شود. داخل قلعه چندین نمایشگاه با اطلاعات مختلف مربوط به تاریخ قلعه فعال هستند.

قلعه اصلی از چوب نخل‌های نیبونگ در دوران حکومت کلنل آر.تی فاکوهر بر پنانگ بنا شد و کورنوالیس با استفاده از کارگران هندی قلعه را با سنگ و آجر بازسازی کرد. شکل ستاره‌ای دژ تمهیدی برای دفاع بهتر در مقابل حمله از چند جهت بوده است.

مجسمه‌ای از کاپیتان فرانسیس لایت در مجاورت دروازه ورودی قلعه کورنوالیس قرار دارد. سلول‌های زندان، سربازخانه، انبار مهمات، یک فانوس دریایی راهنمای کشتی‌ها و  پرچمدار اصلی برج درون دژ قرار دارند. در گوشه جنوب‌غربی دژ اولین کلیسای پنانگ قرار دارد که قدمت آن به سال 1799 باز می‌گردد. همینطور می‌توانید چندین توپ قدیمی برنزی را در داخل قلعه ببینید. یکی از این توپ‌ها به نام سری رامبای در نزد عموم به عنوان سمبل باروری شناخته می‌شود و محلی‌ها اغلب گل و بخور پای آن می‌گذارند.

فاصله تا مکان های مهم

برج ساعت یادبود ملکه ویکتوریا ۰٫۲۳ کیلومتر
موزه پراناکان پنانگ ۰٫۵ کیلومتر
موزه Wonderfood ۰٫۷ کیلومتر

نقد و بررسی