پنانگ
/ /
عمارت چئونگ فات تزه پنانگ
عمارت چئونگ فات تزه پنانگ

عمارت چئونگ فات تزه پنانگ

معرفی

ساعت کاری ۱۱:۰۰ تا ۱۲:۰۰
۱۴:۰۰ تا ۱۵:۰۰
۱۵:۳۰ تا ۱۶:۳۰
وب سایت https://www.cheongfatttzemansion.com/discover/daily-tours/
آدرس ۱۴ Lebuh Leith, George Town, Penang Island ۱۰۲۰۰, Malaysia

نمای بیرونی این عمارت با دیوارهای آبی ایندیگو با ساختمان‌های اطراف بسیار متمایز است و برخی مواقع به نام عمارت آبی خوانده می‌شود. این عمارت توسط تاجر ثروتمند چئونگ فات تزه در اواخر قرن 19 بنا شد. عمارت آبی 38 اتاق، 5 حیاط با کف گرانیتی، 7 راه‌پله و 220 پنجره با قاب الوار به سبک بومی دارد. این عمارت اقامتگاه و همین طور دفتر کار چئونگ فات تزه بوده است.

این بنای منحصربه‌فرد به سبک دوران امپراتوری چینی ساخته شده؛ پنجره‌های گوتیک سبک لوور دارد، گچبری‌های آن به سبک چینی است و کاشی‌های کف به اشکال هندسی در قالب یک دایره و از سفال ساخته شده است به این مجموعه قالب‌های فلزکاری از شرکت مک‌فارلاین و همکاران گلاسکو و شیشه‌های نیوآرت پنجره‌ها را نیز باید بیافزایید. عمارت در اصل با دقت فراوان و بر مبنای اصول فنگ شوئی بنا شده. آب عمارت از طریق یک شبکه پیچیده لوله‌ که از کناره‌های پشت‌بام آغاز می‌شود، از سقف می‌گذرد و با عبور از دیوارها در حیاط مرکزی جمع‌شده و با یک سیستم لوله مشابه زیر کل کف بنا با یک شیب (برای رساندن آب به پشت دو اژدها) از عمارت دور می‌شود.

در سال 1989 یک گروه از ساکنان پنانگ عمارت را از وارثان چئونگ فات تزه خریدند تا آن را از خرابی احتمالی به منظور توسعه و نوسازی حفظ کنند. با وجود اینکه این عمارت هنوز هم یک عمارت خصوصی است، از آن به عنوان یک اقامتگاه تخت و صبحانه با 16 اتاق و موزه استفاده می‌شود. این طرح در راستای برنامه بازسازی و حفظ عمارت برنده جایزه از یونسکو شد. سه بار در روز تورهایی به زبان انگلیسی در بخش‌های مرکزی عمارت برگزار می‌شوند. در سال 2016 یک رستوران به نام «ایندیگو» در طبقه اول عمارت افتتاح شد.

فاصله تا مکان های مهم

کلیسای St٫ George's Anglican ۰٫۵ کیلومتر
محله چینی ها ۰٫۵۵ کیلومتر
موزه وارونه ۱ کیلومتر
موزه غذاهای شگفت انگیز ۱٫۱ کیلومتر

نقد و بررسی