پنانگ

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس جرج تاون

جرج تاون مرکز ایالت پنانگ در مالزی، در انتهای شمال‌شرقی این جزیره واقع شده است. دومین شهر بزرگ مالزی با حدود 709هزار تفر جمعیت در سال 2010 است، در حالیکه پنانگ با 2،412،616 نفر دومین استان پرجمعیت مالزی محسوب می‌شود. مرکز تاریخی جورج تاون از سال 2008 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

جورج تاون در سال 1786 توسط شاخه فرانسیس لایت از شرکت هند شرقی بریتانیا بنیانگذاری شد. اولین محل استقرار بریتانیایی‌ها در جنوب شرقی آسیا به همراه سنگاپور و مالاکا بخشی از رشته اقامتگاه‌های بریتانیایی بودند که در سال 1867 تبدیل به مستعمره امپراتوری بریتانیا شدند. جرج‌تاون در جریان جنگ جهانی دوم به اشغال ژاپنی‌ها درآمد و در پایان جنگ بریتانیایی‌ها آن را بازپس گرفتند. اندکی پیش از استقلال مالزی از بریتانیا در سال 1957، ملکه الیزابت دوم جرج‌تاون را نخستین شهر مالزی مدرن اعلام کرد

جرج‌تاون تلفیقی از سبک‌های مختلف معماری استعماری و آسیایی متاثر از اقوام و ادیان مختلف است. همچنین این شهر به خاطر غذاهای خیابانی متمایز و فراوان به عنوان پایتخت غذایی مالزی شناخته می‌شود. جرج‌تاون خانه میراث فرهنگی منحصربه‌فرد بازمانده از اقوام مختلف مانند چینی‌های پراناکان است که آثار آن در معماری و سنت‌های غذایی شهر مشهود است. همین تنوع باعث شده است که جرج‌تاون در سال 2008 به عنوان شهری با معماری و فرهنگ منحصر به فرد و خانه یکی از بزرگترین مجموعه‌ بناهای پیش از جنگ در جنوب شرق آسیا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شود.

محوطه میراث جهانی حدود 260 هکتار از مرکز شهر را در بر می‌گیرد. این محوطه شامل مراکز اداری شهر و ساختمان‌های تاریخی مانند قلعه کورن‌والیس، تالار شهر و موزه ایالتی پنانگ، مرکز اصلی تجاری منطقه در خیابان بیچ؛ عبادتگاه‌های مختلف مانند کلیسای سنت جورج، مسجد کاپیتان کلینگ و معبد الهه شفقت به همراه عمارت چئونگ فت تزه و هتل ایسترن اند اورینتال می‌شود.

فاصله تا مکان های مهم

کیلومتر

نقد و بررسی