مسکو
/ /
کلیسای جامع سنت باسیل مسکو
کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

معرفی

ساعت کاری
وب سایت http://www.saintbasil.ru/
آدرس Red Square, Moskva, Russia, ۱۰۹۰۱۲

کلیسای جامع سنت باسیل مسکو (Saint Basil's) از تاریخی‌ترین نمادهای کشور روسیه به شمار می‌رود که با قدمتی در حدود 450 سال در میدان سرخ می‌درخشد. این کلیسا در سال 1552 به دستور ایوان مخوف و به‌عنوان یادبودی از پیروزی روس‌ها بر تاتارهای قازان ساخته شد و در سال 1560 ساخت آن به اتمام رسید. تقریباً تمام چیزی که می‌توان با قطعیت در مورد این کلیسا گفت همین است. در مورد معماران سنت باسیل، "بارما" و "پوستنیک"، چیزی بیشتر از نام آن‌ها و این افسانه که ایوان مخوف بعد از پایان ساخت بنا، چشمان آن‌ها را از کاسه درآورده است تا نتوانند مجدداً بنایی به زیبایی سنت باسیل خلق کنند به‌جای نمانده است.

نام اصلی این کلیسا "حافظ روح مریم مقدس" است ، اما در همان قرن شانزدهم و به علت علاقه‌ی ایوان مخوف به باسیل مقدس، معمولاً با این نام شناخته می‌شده است. "شکوه آسمانی" و "یا تکه‌ای از بهشت"، دیگر القابی است که به این بنای چشم‌نواز داده‌ شده است.

کلیسای جامع سنت باسیل یک نقشه اصلی شامل 9 کلیسا دارد که بر روی یک‌پایه ساخته‌شده و همگی به کلیسای اصلی مرتبط می‌شوند. به‌طورکلی این کلیسا دارای هشت گنبد است، به‌علاوه‌ی یک گنبد کوچک در ضلع جنوبی کلیسای اصلی. شکل "پوست‌پیازی" گنبدهای این کلیسا عموماً در معماری کلیساهای روسی دیده می‌شوند. هنگام اتمام ساخت بنا، گنبدهای کلیسا به خوش‌رنگی امروز نبودند و بیشتر رنگ‌بندی‌ها و جزئیات 200 سال بعد از ساخت اضافه شدند. این کلیسا بارها دست‌خوش آتش‌سوزی و تخریب‌شده و هر بار به بهترین نحو ممکن ترمیم‌شده است، اما از سال 1860 تا به امروز هیچ تغییری روی ساختار آن صورت نگرفته است.

در محوطه‌ی مقابل کلیسا مجسمه‌ی یادبودی از "منیین" و "پوژارسکی" ، دو تن از قهرمانان ملی روسیه در تهاجم لهستانی‌ها در قرن شانزدهم و آغاز قرن هفدهم، قرار گرفته است. البته این مجسمه‌ها در ابتدا در وسط میدان سرخ قرار داشت، اما در سال 1936 دولت روسیه برای دست‌یابی به دید بیشتر در میدان، آن را به مقابل کلیسا انتقال داد.

کلیسای سنت باسیل را نباید با کاخ کرملین که در سمت راست آن در میدان سرخ قرارگرفته است اشتباه گرفت. این دو مکان فوق‌العاده به‌غیر از نزدیکی جغرافیایی هیچ ربط دیگری به هم ندارند. بسیاری خبرگزاری‌ها و روزنامه‌نگاران غربی را در ایجاد این باور غلط مقصر می‌دانند.

کلیسای جامع سنت باسیل در سال 1929 به‌طور کامل تبدیل به موزه شد. در سال 1990 این بنا به همراه کرملین و میدان سرخ، به‌عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو شناخته شد.

فاصله تا مکان های مهم

کاخ کرملین کیلومتر
میدان سرخ کیلومتر
بازار بزرگ GUM کیلومتر
آرامگاه لنین کیلومتر
رودخانه مسکوا کیلومتر

نقد و بررسی