مسکو

معرفی

ساعت کاری ۲۴ ساعته
وب سایت
آدرس Krymskaya Naberezhnaya, Moskva, Russia, ۱۱۹۰۷۲

مجسمه 98 متری پتر کبیر در پیوندگاه غربی رودخانه مسکوا و کانال وودو اوتوودنی در مرکز مسکو قرار دارد. این مجسمه یادبود توسط معمار و مجسمه‌ساز شهیر گرجی سهراب تسرتلی و به افتخار سیصدمین سالگرد تاسیس ناوگان دریایی روسیه توسط پتر کبیر، ساخته شد. کار ساخت هشتمین مجسمه بلند دنیا در سال 1997 به پایان رسید. در این مجسمه هزار تنی، بیش از 600 تن فولاد، برنز و مس به کار رفته است.

سهراب تسرتلی به عنوان یکی از دوستان نزدیک شهردار سابق مسکو یوری لوژکوف شناخته شده است و تحت حمایت لوژکوف در دوران تصدی شهرداری مسکو تعدادی از طرح‌های هنری و معماری شهری مسکو مانند کلیسای جامع مسیح ناجی گروه مجتمع میدان مانژه و مجتمع یادبود جنگ در پوکلونایا گورا به او واگذار شد.

شایع است که مجسمه به تقلید از طرح اولیه در نظر گرفته شده برای جشن پانصدمین سالگرد سفر کریستف کلمب به آمریکا در سال 1992 طراحی و ساخته شد. و زمانی که پروژه در آمریکا به فروش نرفته، با تغییراتی به یک مجسمه با موضوع روسی تبدیل شده. تسرتلی این داستان را انکار می‌کند. مجسمه دیگری از کلمبوس در همین ابعاد توسط  طراح ساخته شد و در نهایت پس از رد شدن در شهرهای مختلف آمریکا، در پورتوریکو به تدریج رو به ویرانی می‌رفت تا اینکه در سال 2011 قطعات آن از هم جدا شد.

فاصله تا مکان های مهم

رود مسکوا ۰ کیلومتر

نقد و بررسی