مسکو

معرفی

ساعت کاری ۱۰:۰۰ تا ۱۳:۰۰ شنبه، سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه
یکشنبه، دوشنبه و جمعه تعطیل است٫
وب سایت http://lenin.ru/
آدرس Red Square, Moscow ۶۱۳۳۱۰, Russia

آرامگاه لنین (آرامگاه لنین و استالین از 1953 تا 1961) در میدان سرخ مسکو، خوابگاه ابدی رهبر سوسیالیست شوروی سابق ولادیمیر لنین (1924 – 1870) است. بدن مومیایی شده او اندکی پس از مرگش در 23 ژانویه 1924 تاکنون (به غیر از سال‌های جنگ) در معرض دید عموم بوده است. الکسی شچوسیوف در طراحی این سازه گرانیتی کوچک اما تاریخی، برخی المان‌های آرامگاه‌های باستانی مانند، تابوت کوروش کبیر و پلکان هرمی معبد مایایی کتیبه‌ها را به کار برده است.

درهای آرامگاه همه روزه به غیر از دوشنبه‌ها و جمعه‌ها و تعطیلات گارد رسمی مسکو، از ساعت 10:00 تا 13:00 به روی عموم باز است. هر چند از صف‌های مشتاقان دیدن پیکر این مرد بزرگ به طور قابل توجهی کاسته شده (بین سال‌های 1924 تا 1972 بیش از 10 میلیون نفر از پیکر رهبر سوسیالیست شوروی بازدید کردند). اما هنوز هم مشتاقان در مقابل درهای آرامگاه او صف می‌کشند. بازدید از آرامگاه تحت تدابیر شدید امنیتی امکان‌پذیر است. نیروهای امنیتی بازدیدکنندگان را می‌گردند، در داخل آرامگاه باید احترام آرامگاه حفظ شود، عکسبرداری، فیلمبرداری و همینطور سیگار کشیدن، حرف زدن، دست در جیب کردن و کلاه به سر داشتن (به غیر از زنان) ممنوع است.

ظاهر آرامگاه در طول سالیان پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، دستخوش تغییرات زیادی شده است. مهم‌ترین این تغییرات بازسازی بنیادی بود که از سال 2012 آغاز شد. در طول سال 2013 آرامگاه تعطیل بود و سرانجام در روز اول می 2013 (روز اول بهار و روز کارگر) درهای آرامگاه دوباره به روی عموم گشوده شد.

فاصله تا مکان های مهم

میدان سرخ ۰٫۱۷ کیلومتر
کلیسای جامع سنت باسیل ۰٫۲۱ کیلومتر
کلیسای کازان ۰٫۲۲ کیلومتر
مقبره سربازان گمنام ۰٫۴۵ کیلومتر
کاخ کرملین ۰٫۹ کیلومتر

نقد و بررسی