مارماریس

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس دالیان

شهرمستقل دالیان در ایالت Muğla بین مناطق مشهور مارماریس و فتحیه در ساحل جنوب غربی اورتاکا واقع شده است.

شهرت بین‌المللی دالیان از سال 1987 آغاز شد، زمانی که برخی شرکت‌های ساخت و ساز تصمیم گرفتند در این منطقه یک هتل لوکس نزدیک ساحل iztuzu ، محل تخم‌ریزی گونه‌های در خطر انقراض لاک‌پشت دریایی بسازند. این تصمیم با اعتراضات گسترده فعالان بین‌المللی محیط زیست مانند جون هیماف، پیتر گوتنر، نرگس یازکان، لی‌لی ونیزلوس و کیت کوربت روبه‌رو شد، مسئله زمانی اوج گرفت که دیوید بلایمی نویسنده و فعال محیط زیست معروف از کمپین اعتراض به ساخت هتل حمایت کرد. بالاخره پروژه با دستور پرنس فیلیپ برای مدتی متوقف شد و در سال 1988 این ساحل و زمین‌های حومه آن رسماً منطقه حفاظت شده اعلام شدند.

بالای رودخانه و در دامنه تپه‌ها، کنده‌کاری‌های بیرونی  مقبره های سنگی لیکیه (400 سال پیش از میلاد) قابل مشاهده هستند. خرابه‌های شهر تجاری باستانی کائونوس اندکی بالاتر در مسیر رودخانه قرار دارد.

جنوب دالیان در ساحل مدیترانه، ساحل İztuzu نزدیک به روستایی به همین نام قرار دارد. این روستای ساحلی به عنوان محلی مطلوب برای آفتاب‌ گرفتن و شنا مشهور است.

سرویس‌های رفت و آمد قایق و مینی بوس به ساحل به طور مرتب برقرار است. بازدیدکنندگان باید به علائم چوبی محل لانه‌سازی لاک‌پشت‌ها توجه کنند. مناظر زیبایی در مسیر جاده هستند، به ویژه نمای چشم‌نواز دریاچه سُلُنقُر. در سال 2008 ساحل izutzu  به عنوان یک ساحل دوستدار محیط زیست، برنده جایزه بهترین فضای باز (اروپا) مجله تایمز شد. در سال 2011 سایت ارزیابی تعطیلات هلندی Zoover سواحل دالیان و Iztuzu را به عنوان بهترین سواحل گردشگری اروپا برگزید.

فاصله تا مکان های مهم

کیلومتر

نقد و بررسی