سنت پترزبورگ
/ /
کاخ کاترین سنت پترزبورگ
کاخ کاترین سنت پترزبورگ

کاخ کاترین سنت پترزبورگ

معرفی

ساعت کاری ۱۰:۰۰ تا ۱۸:۰۰ چهارشنبه تا دوشنبه
سه شنبه ها تعطیل است٫
وب سایت http://www.tzar.ru/
آدرس Garden St, ۷, Pushkin, Sankt-Peterburg, Russia, ۱۹۶۶۰۱

یک کاخ روکوکو (سبک هنری، معماری قرن 18) در شهر زادگاه پوشکین، تزارسکوی سلو، در سی کیلومتری جنوب سنت‌پترزبورگ واقع شده و اقامتگاه تابستانی تزارهای روسیه بوده است.

با وجود اینکه نماهای داخلی نئوکلاسیک ساخته استاسوف و کامرون بهترین نمونه‌های دکوراسیون داخلی اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن 19 هستند، کاخ کاترین بیشتر به خاطر گراند سوئیت راسترلی با اتاق‌هایی طلایی به نام «انفیلاده طلایی» شناخته می‌شود. این سوئیت از یک تالار رقص جادار، «گراند هال» یا «تالار نورها» با نقش‌های سقفی بی‌نظیر و چندین اتاق کوچکتر با دکورهای کاملا متمایز تشکیل می‌شد.

«اتاق آمبر» شناخته شده‌ترین اتاق انفیلاده طلایی است که با پنل‌هایی از جنس عنبر، آینه‌ها و ورقه‌های طلا بازسازی شده بود.

این کاخ در اصل یک عمارت دو طبقه ساده و هدیه پتر کبیر به همسرش کاترین اول در سال 1717 بود. کاخ کاترین شکوه و جلال خود را به دختر آنها، امپراتریس الیزابت مدیون است که تابستان‌ها را در این کاخ می‌گذراند. از سال 1743 چهار معمار مامور بازسازی کاخ شدند و در نهایت بارتولومئو راسترلی، آرشیتکت ارشد سلطنتی کاخ را از نو طراحی کرد تا رقیب کاخ ورسای باشد.

تالار پرتره‌ یکی دیگر از اتاق‌های جالب توجه انفیلاده طلایی است. سرتاسر تالار با  پرتره‌های زیبا و باکیفیت از ملکه کاترین و دخترش امپراطریس الیزابت پوشیده شده است.

کاترین کبیر پس از مرگ تزار (پترکبیر) به مدت دو سال حکومت روسیه را در دست داشت و در این مدت آرشیتکت محبوب او چارلز کامرون که به سلیقه فوق‌العاده‌اش در انتخاب رنگ مشهور بود، اتاق غذاخوری سبز، و اتاق طراحی آبی با کاغذدیواری ابریشمی آبی و سفید و نقاشی‌های سقفی فوق‌العاده را به مجموعه کاخ افزود. اتاق طراحی آبی چینی با کاغذدیواری ابریشمی و تصاویری از طبیعت فوق‌العاده چین نیز از آثار کامرون است.

فاصله تا مکان های مهم

گالری Kameronova ۰٫۶ کیلومتر
موزه Memorial Museum-Lyceum ۱٫۲ کیلومتر
Lower bath ۱٫۳ کیلومتر

نقد و بررسی