سنت پترزبورگ
/ /
موزه ارمیتاژ سنت پترزبورگ
موزه ارمیتاژ سنت پترزبورگ

موزه ارمیتاژ سنت پترزبورگ

معرفی

ساعت کاری ۱۰:۳۰ تا ۱۸:۰۰ به جز دوشنبه‌ها
۱۰:۰۰ تا ۲۱:۰۰ چهارشنبه و جمعه
وب سایت http://www.hermitagemuseum.org/wps/portal/hermitage/?lng=en
آدرس Palace Square, ۲, Sankt-Peterburg, Russia, ۱۹۰۰۰۰

موزه ارمیتاژ (Hermitage Museum) سنت پترزبورگ یا هرمیتاژ یکی از بزرگترین جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ و یکی از شناخته‌ شده‌ترین موزه‌های سرتاسر دنیاست. این موزه در کنار موزه لوور پاریس و موزه مادام توسوی لندن، بزرگترین و معتبرترین موزه‌های جهان محسوب می‌شوند. بسیاری از بازدیدکنندگان هرمیتاژ، کسانی هستند که قبلاً به این موزه آمده‌اند و موفق به دیدن تمام بخش‌های آن نشده است. با یک حساب سرانگشتی به‌ راحتی می‌توان به آن‌ها حق داد: برای بازدید از بیش از سه میلیون اثر هنری هرمیتاژ که در 1057 سالن آن قرارگرفته‌اند، اگر فقط یک دقیقه برای هرکدام از آن‌ها وقت بگذارید، در حدود یازده سال زمان لازم دارید.

این موزه شامل شش ساختمان مجاور است؛ بخش اصلی میراث هرمیتاژ در کاخ زمستانی قرارگرفته است، بنایی که درگذشته محل اقامت رسمی تزار بوده است. البته عظمت این موزه به همین چند ساختمان ختم نمی‌شود، هرمیتاژ شعبه‌هایی در آمستردام، لاس‌وگاس و لندن هم دارد. آثار هنرمندانی مانند میکل آنژ، لنوناردو داوینچی، روبنس، ون دایک، رامبراند، سزان، ون گوگ و پیکاسو، نقطه قوت هنرهای غربی در هرمیتاژند. آثار متعدد دیگری مانند لباس‌ها و جواهرات سلطنتی، بزرگ‌ترین مجموعه‌ طلای باستانی جهان و نشان‌های مختلف سلطنتی نیز در این موزه به نمایش گذاشته‌ شده‌اند.

جمع‌آوری بزرگترین آثار هنری دنیا در هرمیتاژ از کاترین کبیر و با خرید 225 نقاشی زیبا در سال 1764 آغاز شد. کاترین کبیر این آثار را در نگارخانه‌ی شخصی خود نگه می‌داشت و این مکان را My Hermitage یا "گوشه عزلت من" نامیده بود. کاترین نمایندگانی را در نقاط مختلف اروپا مأمور یافتن مجموعه‌های هنری که به فروش گذاشته می‌شدند کرده بود. کم‌کم علاقه به جمع‌آوری عتیقه‌جات و جواهرات نیز در وی به وجود آمد و کاخ زمستانی به انواع تجملات آراسته شد. تنها افراد انگشت‌شماری اجازه ورود به نگارخانه و تماشای آثار هنری آن را پیدا می‌کردند. یکی از یادداشت‌های معروف او این‌چنین است:  "تنها موش‌ها و من می‌توانیم این زیبایی‌ها را تحسین کنیم". به‌تدریج و با قرار گرفتن گنج پرشچپینیا و مجموعه عتیقه‌جات دره پازیریک، در کنار بخش قابل‌توجهی از گنج تروآ، یکی از غنی‌ترین مجموعه‌های جواهرات باستانی را شکل داد. بازدید از این موزه از سال 1852 برای عموم آزاد اعلام شد.

در جریان انقلاب روسیه در سال 1917، هرمیتاژ بخشی از اموال خصوصی اعلام شد. پس از ملی شدن مجموعه‌های هنری عمومی ملی، دامنه آثار موجود در موزه وسعت بیشتری یافت، به‌ویژه ورود هنر مدرن از مجموعه‌های هنری سرگی شکوکین و ایوان موروزوف. حکومت شوروی توجه چندانی به نگهداری از هنر، به‌ویژه هنرهای طبقه‌های بالادست جامعه نداشت. به دستور استالین تعدادی از باارزش‌ترین آثار موجود در هرمیتاژ در خارج از کشور به فروش رسید، که شاهکارهایی همچون آلبا مدونا اثر رافائل، بشارت اثر ون ایک و ونوس در مقابل آینه اثر تیشین، بخشی از آن آثار بودند. تعدادی از کلکسیون‌های موزه در جریان محاصره لنین‌گراد در جنگ جهانی دوم، هنگامی‌که از ساختمان هرمیتاژ به‌عنوان پناهگاه استفاده می‌شد قربانی بمباران شدند.

مقامات موزه در سال ۲۰۰۶ اعلام کردند که ۲۲۱ فقره آثار کوچک مانند جواهرات، شمایل‌های ارتودوکس، ظروف نقره و اشیائی با میناکاری فراوان از موزه به سرقت رفته است. ارزش این اشیاء که تاکنون یافت نشده‌اند، ۵۴۳ هزار دلار برآورد شده است.

فاصله تا مکان های مهم

میدان قصر کیلومتر
موزه پوشکین کیلومتر
تئاتر ارمیتاژ کیلومتر

نقد و بررسی