سنت پترزبورگ
/ /
فواره‌های پترهوف سنت پترزبورگ
فواره‌های پترهوف سنت پترزبورگ

فواره‌های پترهوف سنت پترزبورگ

معرفی

ساعت کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰ یکشنبه تا جمعه
۰۹:۰۰ تا ۲۲:۰۰ شنبه
وب سایت http://peterhofmuseum.ru/
آدرس Razvodnaya Ulitsa, ۲, St Petersburg, Russia

فواره‌های پترهوف (peterhof fountains) سنت پترزبورگ یکی از بزرگترین و جالب‌ترین جاذبه‌های گردشگری روسیه‌اند. این مجموعه فواره‌ها همه‌ ساله میلیون‌ها گردشگر را از گوشه و کنار دنیا به پترهوف می‌کشند. به پترهوف، باغ فواره‌ها نیز می‌گویند. این فواره‌ها در برنامه‌های اصلی پیتر کبیر در ساخت پترهوف وجود داشت، اما به‌مرور چند پروژه‌ی دیگر هم برای افزایش ابهت فواره‌ها و آبشارها به آن افزوده شد.

معروف‌ترین بخش این پروژه‌های آبی، آبشار اصلی است، که از ضلع شمالی کاخ اصلی آغاز می‌شوند و به کانال دریایی می‌ریزند، دارای 64 فواره مختلف است و بیش از 200 مجسمه برنزی و پیکره کوچک و بزرگ درون آن قرار دارد. 37 مجسمه طلاکاری شده در مجموعه آبشار اصلی وجود دارد. در مرکز آبشار اصلی، فواره‌ی سمسون (Samson) قرار دارد که در آن سمسون را در حال باز کردن دهان یک شیر نشان می‌دهد. این مجسمه درواقع نمادی از پیروزی روسیه بر سوئد در نبرد پولتاوا در سال 1709 است.

اولین چیزی که گردشگران بعد از رسیدن به پترهوف از طریق دریا می‌بینند نمایی از آبشار اصلی و کاخ بزرگ در پشت آن است، یکی از زیباترین منظره‌هایی که در روسیه خواهید دید. سیستم آب‌رسانی به فواره‌ها از سال 1721 تا به امروز تغییری نکرده است. عملیات آب‌رسانی به فواره‌ها در سال 1720 آغاز شد و از چشمه‌هایی که روی ارتفاعات رپشا (Ropsha) در فاصله 24 کیلومتری پترهوف قرار دارد برای این منظور استفاده شد. غار زیرزمینی که در پشت آبشار بزرگ قرار دارد لوله‌های کوچک و بزرگ زیادی را در خود جای‌داده است که بیشتر آن‌ها چوبی‌اند. آب فواره‌ها از همین راه تأمین می‌شود.

تعدد و تنوع فواره‌ها در تمام قسمت‌های باغ خیره‌کننده است: از مجموعه‌های شگفت‌آوری مانند آبشار شطرنج و فواره‌های هرمی (Pyramid) گرفته تا فواره‌های پرطرفدار شوخی (Joke) که با قدم گذاشتن روی بخشی از سنگفرش، ناگهان به روی شما آب می‌پاشند. پترهوف درمجموع 16 فواره اصلی دارد.

فاصله تا مکان های مهم

کاخ پترهوف ۰ کیلومتر
باغ الکساندر ۱٫۷ کیلومتر
موزه خانواده Benois ۲٫۱ کیلومتر

نقد و بررسی