سنت پترزبورگ
/ /
سوارکار برنزی سنت پترزبورگ
سوارکار برنزی سنت پترزبورگ

سوارکار برنزی سنت پترزبورگ

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس Senate Square, Sankt-Peterburg, Russia, ۱۹۰۰۰۰

مجسمه‌ پتر کبیر سوار بر اسب در میدان سنای سنت‌پترزبورگ روسیه نصب شده است. این مجسمه به سفارش کاترین کبیر توسط مجسمه‌ساز فرانسوی اتین مائوریس فالکونِت بنا شد. نام سوار برنزی ریشه در یکی از آثار پوشکین به همین نام در سال 1883 دارد که یکی از مهم‌‌ترین آثار ادبی روسیه محسوب می‌شود. این مجسمه هم اکنون، یکی از نمادهای اصلی شهر سنت‌پترزبورگ است.

پایه مجسمه از جنس سنگ آذرخش، بزرگترین سنگی که تا به حال توسط بشر جابه‌جا شده، است. وزن سنگ اصلی 1500 تن بود اما بخشی از آن در جریان انتقال به محل فعلی مجسمه تراشیده شد.

این مجسمه به دستور کاترین کبیر به عنوان یادبود همسرش و تزار پیش از او پتر کبیر بنا شد. به عنوان یک پرنسس با اصلیت آلمانی، او اصرار داشت تا به نوعی به خاندان‌های اشرافی قدیمی‌تر روسیه پیوند بخورد. احتمالا نوشته روی پایه مجسمه به خوبی این نکته را نشان دهد: « به پتر اول از طرف کاترین دوم».

مجسمه سوار برنزی، برجسته‌ترین اصلاحگر نظام حکومت تزاری روسیه را به شکل یک قهرمان رومی جلوه می‌دهد. پایه مجسمه به شکل یک صخره طراحی شده است و پتر کبیر از فراز این صخره روسیه را شجاعانه به جلو هدایت می‌کند، در حالیکه یک مار به نشانه مخالفان اصلاحات او زیر پای اسبش له می‌شود.

بنا بر افسانه‌های محلی قرن نوزدهم، تازمانی که «سوار برنزی» در میدان شهر قرار دارد، دشمنان هرگز به سنت‌پترزبورگ دست نخواهند یافت. در طول جنگ جهانی دوم و در محاصره 900 روزه لنینگراد توسط نازی‌ها، مجسمه سوار برنزی بر سر جایش ماند و پشت گونی‌های شنی و یک سازه چوبی پناه گرفت تا پتر کبیر در میان سربازان شجاعش از محاصره 900 روزه لنینگراد سالم و سربلند بیرون بیاید.

فاصله تا مکان های مهم

باغ Aleksandrovskiy ۰٫۲۶ کیلومتر
کلیسای جامع سنت ایزاک ۰٫۴۵ کیلومتر
موزه ارمیتاژ ۱ کیلومتر
میدان قصر ۱ کیلومتر
کاخ زمستان ۱٫۱ کیلومتر

نقد و بررسی