دهلی
/ /
کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان دهلی
کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان دهلی

کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان دهلی

معرفی

ساعت کاری ۱۰:۰۰ تا ۱۶:۰۰ سه شنبه تا یکشنبه
دوشنبه ها تعطیل است
وب سایت http://rashtrapatisachivalaya.gov.in/rbtour/
آدرس Rashtrapati Bhawan, President's Estate, New Delhi, Delhi ۱۱۰۰۰۴, India

راشتراپاتی بهاوان (اقامتگاه رئیس جمهور  و پیش از آن «خانه ویکروی» خانه رسمی رئیس‌جمهور در انتهای غربی راجپاث در دهلی نو است. نام راشتراپاتی بهاوان تنها به عمارت اصلی با 340 اتاق محل سکونت رسمی رئیس جمهور باشد که شامل تالارهای پذیرش؛ اتاق‌های میهمان و دفاتر اداری می‌شود. همچنین این نام را می‌توان به کل 130 هکتار زمین مجموعه اقامتگاه رئیس جمهور اطلاق کرد که شامل باغ‌های وسیع  (باغ های مغولی)، فضاهای باز وسیع، محل سکونت کارکنان و محافظان، اصطبل‌ها، مراکز اداری دیگر و خدمات شهری در داخل دیوارهای اقامتگاه نسبت داد. از لحاظ مساحت، این کاخ یکی از بزرگترین اقامتگاه‌ها در میان اقامتگاه‌های سران کشورها در جهان است.

در جولای 2004، رئیس جمهور پیشین هند پِراناب موخرجی، موزه‌ای در راشتراپانی بهاوان تاسیس کرد. این موزه روایتگر تاریخ عمارت، هنر و معماری به کار رفته در ساخت آن و زندگی روسای جمهور گذشته است.

در سمت دیگر مجموعه بلوک شمالی و بلوک جنوبی قرار دارند که وزارتخانه‌های مختلف را در خود جا داده‌اند. باغ‌های مغولی پشت دو بلوک قرار دارند و از میانه فوریه تا اواسط مارچ درهای آنها به روی عموم باز است. جدا از اینکه می‌توانید از گردش در عمارت با یک تور با راهنما لذت ببرید، می‌توانید بخش‌هایی از عمارت اصلی مانند تالار دربار، گالی لوتیِن، اتاق طراحی، تالار آشوکا، گالری کودکان و موزه هدایا بازدید کنید.

ساعت کار: جمعه تا شنبه 9:00 صبح تا 16:00 عصر. باغ‌های مغولی دوشنبه‌ها تعطیل هستند. ورود به راشتراپاتی بهاوان و باغ‌های مغولی رایگان است.

فاصله تا مکان های مهم

ستون جیپور ۰٫۰۴ کیلومتر
باغ های Mughal ۰٫۵۵ کیلومتر
مجسمه Dandi March ۱٫۳ کیلومتر

نقد و بررسی