دهلی

معرفی

ساعت کاری ۱۰:۰۰ تا ۱۷:۰۰
وب سایت http://www.delhitourism.gov.in/delhitourism/tourist_place/qutab_minar.jsp
آدرس Mehrauli, New Delhi, Delhi ۱۱۰۰۳۰, India

منار قطب یا منار قطاب، بخشی از مجموعه قطاب یک محوطه ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو در منطقه مهراولی دهلی است. منار قطب یک برج با 37 متر ارتفاع ، 3/14 متر زیربنا است که در نوک برج به 7/2 متر کاهش می‌یابد و پنج طبقه دارد.  پلکان مارپیچ برج 379 دارد. برج به تقلید از مناره جام در غرب افغانستان ساخته شده است.

قطب‌الدین آیبک بنیانگذار حکومت سلطنتی دهلی، ساخت این مناره را در سال 1192 آغاز کرد. در سال 1220 داماد و جانشین او لتومیش سه طبقه دیگر به برج افزود. در سال 1369 طبقه آخر بر اثر اصابت آذرخش فرو ریخت. فیروز شاه طوغلاک پس از ترمیم طبقه آسیب‌دیده یک طبقه دیگر به برج اضافه کرد. شر شاه سوری نیز در زمان حکومتش و زمانی که همایون در تبعید بود، ورودی قلعه را بنا کرد.

مناره با چندین بنای تاریخی مهم، از جمله مسجد قوت‌الاسلام، که همزمان با مناره بنا شده و ستون آهنی بسیار قدیمی‌تر دهلی احاطه شده است. گنبد ستون‌دار نزدیک به نام "Smith's Folly" یکی از بقایای مرمت برج در قرن نوزدهم و تلاشی ناکام برای اضافه کردن طبقه ششم است.

سبک معماری برج اصالت ایرانی دارد، گرچه احتمالا به تقلید از مناره جام در افغانستان طراحی شده. تزئینات برج  با ادغام "زنگ‌های حلقه‌ای  و حلقه‌های گل احاطه شده با حلقه‌های لوتوس " با سبک‌های هنری محلی تطابق دارد.  هرچند آیبک مناره قطاب را با نگاه به  الگوهای مناره‌سازی ایرانی طراحی کرد، اما به هر حال این صنعتگران هندو بودند که مناره را ساخته‌اند. کتیبه‌های متعدد به پارسی و عربی و نمادهای مختلف، در بخش‌های مختلف مناره تاریخ ساخت آن و مرمت‌های بعدی توسط فیروز شاه تختلو (89- 1351) و سیکاندار لودی را نشان می‌دهد.

فاصله تا مکان های مهم

مسجد Khirki ۴ کیلومتر
پارک باستان شناسی Mehrauli ۳٫۱ کیلومتر

نقد و بررسی