دهلی

معرفی

ساعت کاری ۷:۰۰ تا ۱۷:۰۰
وب سایت http://www.delhitourism.gov.in/delhitourism/tourist_place/humayun_tomb.jsp
آدرس Mathura Road, Opposite Dargah Nizamuddin, New Delhi, Delhi ۱۱۰۰۱۳, India

آرامگاه همایون، آرامگاه امپراطور مغول همایون در دهلی است. این آرامگاه توسط نخستین همسر همایون و همسر اصلی امپراطور بقا بگم (که به نام حاجی بگم نیز شناخته می‌شد) در سال‌های 70 - 1569، توسط دو معمار ایرانی به نام‌های میرک میرزا قیاس و فرزندش، سید محمد، طراحی و بنا شده است.

نخستین باغ - آرامگاه در شبه قاره هند، درشرق نظام‌الدین، دهلی، در مجاورت قلعه دینا پناه (یا قلعه پورانا) قرار دارد که به دستور همایون شاه در سال 1533 بنا شده. به علاوه این بنا نیز اولین ساختمان در این مقیاس است که با  استفاده از ماسه سنگ قرمز ساخته شده است.

مقبره در سال 1993 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد و از آن زمان به بعد، مورد مرمت و بازسازی گسترده قرار گرفت. علاوه بر محوطه اصلی مقبره همایون، چندین بنای کوچکتر، در مسیر ورودی از غرب قرار دارند. یکی از این بناها (مقبره عیسی خان نیازی، یک اشراف‌زاده افغان در بارگاه شر شاه سوری که با مغول‌ها جنگید) 20 سال از خود مقبره قدیمی‌تر است.

این مجتمع به غیر از آرامگاه اصلی امپراطور همایون،  مقبره خود بقا بگم، حمیده بگم  و همچنین دارا شکوه، و نوه نوه همایون شاه و پسر امپراطور شاه جهان، و همچنین بسیاری از دیگر از حکام مغول، از جمله امپراطور جهاندار شاه، فرخشیار، رفیع الدرجات، رفیع الدوله، محمد کامبخش و عالمگیر دوم را نیز در خود جای داده است. این مقبره جهشی در معماری مغول محسوب می‌شود و همراه با باغ‌های به سبک چارباغ ایرانی اولین نمونه در شبه قاره هند است که بر آینده معماری مغول تاثیرات فراوانی گذاشت.

فاصله تا مکان های مهم

گنبد نیلا (Neela) ۰٫۶۵ کیلومتر
مقبره عیسی خان ۰٫۹۵ کیلومتر
باغ بوحلیمه ۰٫۳۵ کیلومتر
مقبره و مسجد افسر والا ۰٫۲۶ کیلومتر

نقد و بررسی