دهلی

معرفی

ساعت کاری در تابستان از ۰۷:۰۰ تا قبل از غروب آفتاب
در زمستان از ۰۸:۰۰ تا قبل از غروب آفتاب
وب سایت http://www.delhitourism.gov.in/delhitourism/tourist_place/jama_masjid.jsp
آدرس Meena Bazaar, Jama Masjid, Chandni Chowk, New Delhi, Delhi ۱۱۰۰۰۶, India

مسجد جهان‌نما که به نام مسجد جامع دهلی شناخته می‌شود یکی از بزرگترین مساجد هندوستان است.

این مسجد توسط شاه مغول شاه جهان بین سال‌های 1644 تا 1656 به بهای 1 میلیون روپیه ساخته و توسط یک روحانی بخارایی (ازبکستان امروزی) افتتاح شد. ساخت مسجد از ماسه سنگ سرخ و مرمر در سال 1656 با سه دروازه بزرگ، چهار برج و دو مناره 40 متری تکمیل شد. حیاط مسجد ظرفیت پذیرش 25.000 نفر را داراست. سه گنبد بر فراز مسجد قرار دارند که دو مناره از دو سوی آنها سر به آسمان کشیده‌اند. در کف نمازخانه مسجد 899 ردیف سیاه برای نمازگذاران رسم شده است. معماری مسجد پادشاهی، که توسط شاه جهان در لاهور پاکستان بنا شد، تقلیدی از این مسجد است.

سقف نمازخانه  اصلی مسجد سه گنبد سفید دارد و ورودی با طاق‌های بلند بر فراز محراب تزئین شده است. یک حوضچه در مرکز مسجد قرار دارد که  برای وضو پیش از اقامه نماز مور استفاده قرار می‌گیرد.

مسجد جامع با مناره‌های سفید و قرمز از چهار طرف احاطه شده است. در گوشه شمال شرقی یک زیارتگاه کوچک بنا شده که در آن  از یادگارهای حضرت محمد مانند چند تار از ریش قرمز او، صندل‌ها و جای پای او روی یک قطه مرمر نگهداری می‌شود.

مسجد تابستان‌ها از 7:00 صبح و در زمستان از 8:00 تا یک ساعت پیش از غروب آفتاب باز است و تنها 30 دقیقه در روز در زمان اقامه نماز درهایش را به روی مراجعان می‌بندد.

ورودیه مسجد رایگان است اما برای استفاده از دوربین باید 200 روپیه بپردازید. لطفا در بازدید از مجلس لباس بلند و پوشیده بپوشید.

فاصله تا مکان های مهم

مقبره سلطان راضیه ۰٫۶۵ کیلومتر
مسجد Sunehri ۱ کیلومتر
ممتاز محل ۲ کیلومتر
قلعه سرخ ۱ کیلومتر

نقد و بررسی