دهلی
/ /
قلعه پورانا کیلا دهلی
قلعه پورانا کیلا دهلی

قلعه پورانا کیلا دهلی

معرفی

ساعت کاری ۰۷:۰۰ تا ۱۷:۰۰
وب سایت http://www.delhitourism.gov.in/delhitourism/tourist_place/purana_quila.jsp
آدرس Mathura Rd, Near Delhi Zoo, New Delhi, Delhi ۱۱۰۰۰۳, India

قلعه پورانا کیلا (قلعه قدیمی) یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های دهلی است. باور بر این است که دژ فعلی در قلعه پورانا به فرمان شرشاه سوری ساخته شده باشد. اما بنا بر کاوش‌های واسانت سوانکار (آخرین کاوش در فصل 2014 – 2013)  قدمت بنا به قرن سوم قبل از میلاد و پیش از ظهور امپراتوری مائوری باز می‌گردد. در دو فصل اول کاوش (فصل‌های کاوش 1955 – 1954 و 1972 – 1969) توسط بی بی لال (BB Lal) رئیس وقت انجمن باستان‌شناسی هند (ASI) نشانه‌هایی از تمدن ابزار خاکستری (مربوط به عصر آهن، بین 1200 تا 600 پیش از میلاد) زیر تپه کشف شد. در آن زمان لال در حال کاوش محوطه‌های متعددی در مهابهاراتا بود و اعلام کرد که نشانه‌های حضور این تمدن در تمام محوطه‌ها به وفور مشاهده می‌شود.

لال بر مبنای یافته‌های باستان‌شناختی از تمدن ابزار خاکستری (PGW) که به قرن‌های 6 تا 12 پیش از میلاد تعلق دارد، اعلام کرد که قلعه پورانا متعلق به قلمرو پانداوای  ایندراپراشتا است (900  پیش از میلاد) که روایات نبردهایشان در ادبیات حماسی هند موجود است.

این قلعه درون شهر دین پناه قرار دارد و بازسازی آن در سال 1533 به دستور همایون شاه مغول آغاز شد و 5 سال به طول انجامید. بنیانگذار سلسله سوری، شر شا سوری، پس از شکست دادن همایون در سال 1940، این قلعه را قلعه شر (Shergharh) نام نهاد و در طول حکومت 5 ساله‌اش، سازه‌های جدید متعددی به آن افزود. قلعه پورانا و شهر پیرامون آن به عنوان «ششمین شهر دهلی» شناخته می‌شوند.

در دهه 70 سه کمپانی هنری مدرسه نمایش ملی: توغلاک، آندها یوگ و سلطان رازیا از قلعه به عنوان صحنه تئاتر استفاده می‌کردند. در چند دهه بعد این قلعه محل اجرای آثار تئاتری، کنسرت‌ها و رخدادهای فرهنگی مهمی بوده است.

هر سه دروازه قلعه سازه‌های دو طبقه از سنگ ماسه هستند که با دو برج بزرگ نیم‌دایره‌ای شکل با کاشی‌های مرمر آبی رنگ احاطه شده‌اند. در شمال و جنوب قلعه پورانا بالکن‌های زیبا، عمارت‌های گنبدی شکل و عمارت های کلاه فرنگی را می‌یابید که به عظمت قلعه افزوده‌اند.

ورودی: 5 روپیه (هندی‌ها)؛ 100 روپیه (خارجی‌ها)، 80 روپیه (ورودی نمایش صدا و نور)

فاصله تا مکان های مهم

پارک ملی جانورشناسی ۰٫۰۹ کیلومتر
دروازه Talaqi ۰٫۵ کیلومتر
موزه ملی صنایع‌دستی ۰٫۹ کیلومتر
گالری ملی هنر مدرن ۰٫۹ کیلومتر
دروازه هند ۲٫۱ کیلومتر

نقد و بررسی