دهلی

معرفی

ساعت کاری ۹:۳۰ تا ۱۶:۳۰
وب سایت
آدرس Netaji Subhash Marg, Lal Qila, Chandni Chowk, New Delhi, Delhi ۱۱۰۰۰۶, India

این قلعه تاریخی درمرکز شهر دهلی  نزدیک به 200 سال، تا سال 1856 محل اقامت اصلی امپراطوران سلسله مغول بود. قلعه سرخ علاوه بر محل سکونت امپراطور و خانواده سلطنتی، محل برگزاری مراسم تشریفاتی و سیاسی دولت مغول و شکل‌گیری حوادثی بود که سرنوشت منطقه را تحت تاثیر قرار دادند.

قلعه سرخ  یا لال قلعه در 1639 به دستور پنجمین امپراتور مغول شاه جهان به عنوان کاخ پایتخت محبوبش شاه جهان آباد بنا شد. کاخ به خاطر دیوارهای عظیم از ماسه سنگ قرمز نامگذاری شده است و در نزدیکی قلعه قدیمی‌تر Salimgarh که به دستور اسلام شاه سوری در سال 1546  ساخته شد، قرار دارد. آپارتمان‌های سلطنتی شامل یک ردیف بنا بودند که توسط یک کانال آب به نام نهر بهشت به هم وصل می‌شدند. قلعه به عنوان نماد اوج خلاقیت و شکوفایی مغول‌ها در عصر شاه جهان محسوب می‌شود. هرچند قصر به تقلید نمونه‌های اسلامی طراحی شده، هر غرفه حاوی عناصر معماری بناهای مغولی است که بازتاب ترکیب سنت‌های تیموری و فارسی هستند. سبک نوآورانه معماری قلعه سرخ، از جمله طراحی باغ و بنا روی سبک معماری ساختمان‌ها و باغ‌های بعدی در دهلی، راجستان، پنجاب، کشمیر، براج، روح الخاند و جاهای دیگر تاثیرگذار بود.

آثار هنری و جواهرات قلعه طی حمله نادرشاه به امپراطوری مغول در سال 1747 غارت شد. بسیاری از سازه‌های سنگ مرمر گرانقدر قلعه بعد از انقلاب 1857 توسط بریتانیا ویران شدند. بخش اعظم دیوارهای دفاعی قلعه نجات یافت و پس از آن از قلعه به عنوان پادگان استفاده می‌شد. انگلیسی‌ها آخرین امپراطور مغول را در 1858 در قلعه سرخ محاکمه و به رانگون تبعید کردند.

هر ساله در روز استقلال هند (15 آگوست)، نخست وزیر، "پرچم سه رنگ" هند را بر فراز دروازه اصلی قلعه می‌افرازد و سخنرانی ملی را از برج‌های قلعه ایراد می‌کند.

در سال 2007 قلعه قرمز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

فاصله تا مکان های مهم

ممتاز محل ۱ کیلومتر
برج شاه ۲٫۲ کیلومتر

نقد و بررسی