دهلی

معرفی

ساعت کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰
وب سایت http://www.delhitourism.gov.in/delhitourism/tourist_place/india_gate.jsp
آدرس Rajpath Marg, India Gate, New Delhi, Delhi ۱۱۰۰۰۱, India

دروازه هند یا India Gate بنای یادبود ملی هند در مسیر Rajpath فعلی و کینگزوِی سابق در حاشیه شرقی «Ceremonial Axis» دهلی نو قرار دارد.

در اصل این بنا به‌عنوان یادبود تمامی جنگ‌های هند شناخته می‌شود و نشان برجسته‌ای است برای یادآوری 7۰ هزار سرباز هندی ارتش بریتانیا که در جنگ جان خود را از دست داده‌اند. این سربازان در مبارزه برای امپراتوری بریتانیا در هند، یا بیش از آن در جنگ جهانی اول، فرانسه، فلاندر، بین‌النهرین، ایران، آفریقای شرقی، گالپولی و همچنین در جنگ سوم انگلیس و افغانستان جنگیده و جان باخته‌اند. نام 13300 نفر از این سربازان که شامل نام برخی سربازان و درجه داران انگلیسی نیز در میان آنها دیده می‌شود بر دیوارهای این بنا حک شده‌است. این بنا علیرغم اینکه یک یادبود جنگ است، از سبک معماری دروازه‌های پیروزی مانند طاق کنستانتین، خارج از کلوسئوم در شهر رم پیروی می‌کند و اغلب با دروازه پیروزی پاریس و دروازه هند در بمبئی مقایسه می‌شود. این بنای باشکوه توسط سر ادوین لیتینز معمار بریتانیایی طراحی و ساخته شده است.

در سال 1971 پس از جنگ آزادی بنگلادش یک سازه کوچک و ساده با یک پایه مرمر سیاه و سفید، یک تفنگ وارونه و یک کلاهخود نظامی روی آن با چهار مشعل آتش جاودانی متصل به آن زیر گذرگاه یادبود ساخته شد. این سازه با نام عمر جوان جیوتی یا شعله سرباز نامیرا از سال 1971 آرامگاه سربازان گمنام هندی است و یکی از بزرگترین یادمان‌های جنگ در شبه قاره هند محسوب می‌شود.

دروازه هند در کنار چمنزارهای پر آبی واقع شده که مکانی محبوب برای پیک‌نیک به ویژه در بعدازظهرهای زمستانی و شب‌های تابستانی محسوب می‌شود. جاده‌های وسیعی اطراف دروازه هند نیز محل پیاده‌روی‌های صبحگاهی و عصر گاهی شهروندان است. دریاچه کوچکی نیز در همان نزدیکی وجود دارد که می‌توان روی آن قایق‌سواری کرد. شب‌ها، دروازه هند و فواره‌های پیرامون آن به زیبایی نورافشانی می‌کنند و تصویری خارق‌العاده را به وجود می‌آورند.

بازدید از این بنا 24 ساعته و رایگان است، اما پس از تاریکی هوا محوطه پیرامون دروازه به روی بازدیدکنندگان بسته می‌شود.

فاصله تا مکان های مهم

موزه ملی جنگ ۱ کیلومتر
موزه ملی صنایع‌دستی ۲٫۱ کیلومتر
پارک بچه ها ۰٫۳۵ کیلومتر
گالری ملی هنر مدرن ۰٫۷ کیلومتر
موزه ملی ۱٫۶ کیلومتر

نقد و بررسی