دبی

معرفی

ساعت کاری ۰۸:۳۰ تا ۲۰:۳۰
۱۴:۰۰ تا ۲۰:۳۰ دوشنبه ها
وب سایت
آدرس Al Fahidi St، Opp٫ Grand Mosque - Dubai - United Arab Emirates

موزه دبی در قلعه الفهیدی، موزه اصلی دبی و همینطور قدیمی‌ترین بنای موجود در شهر دبی (1787) است.

موزه توسط حاکم وقت دبی در سال 1971 با هدف نمایش روش سنتی زندگی در دبی امارات راه‌اندازی شد. در داخل موزه می‌توانید بنای قلعه و نمایشگرهای متعدد اطراف آن را ببینید. از قلعه مسیری به سمت گالری‌ها است که فرهنگ عمومی این سرزمین، به ویژه در دهه 1800 را نمایش می‌دهد. نمایشگاه‌ها به مصنوعات کشورهای مختلف آفریقایی و آسیایی که با دبی روابط تجاری داشتند، اختصاص دارد. همچنین چند دستگاه دیوراما (دستگاه عکس‌های متحرک، شهر فرنگ) با موضوع زندگی در امارات پیش از اکتشاف نفت در موزه تعبیه شده است. در کاوش‌های باستان شناختی اخیر تعدادی ابزار کشف شده که قدمت آنها به 3000 سال پیش باز می‌گردد.

در سال 2007 موزه دبی میزبان روزانه 1800 بازدیدکننده بود که در سال بالغ بر 611840 نفر می‌شد. در ماه مارچ موزه 80000 بازدیدکننده داشت. ماه‌های آگوست تا مارچ شلوغ‌ترین دوره موزه است. در سال 2013 بیش از 1 میلیون نفر از موزه دبی بازدید کردند.

قلعه الفهیدی قلعه‌ای مربع شکل با سه برج در سه گوشه آن در کرانه جنوبی نهر دبی قرار دارد. قلعه از سنگ مرجانی و ساروج و طی مراحل مختلف ساخته شده است. عمر قلعه به 200 سال می‌رسد و در مکانی بنا شده است که زمانی حاشیه شهر دبی بود. خارج از دیوار جنوبی، بقایای دیوارهای شهر پیداست. در کنار آنها یک لنج عربی بلند در میان حیاطی بزرگ قرار دارد که گالری‌های زیرزمینی را می‌پوشاند. دو قلاده توپ از دروازه اصلی قلعه در دیوار شرقی محافظت می‌کنند که با پرچم دبی و امارات متحده عربی تزئین شده‌اند. در طول تاریخ از این قلعه به عنوان انبار تسلیحات و زندان نیز استفاده شده است. قلعه از سال 1971 تبدیل به موزه شد.

از خیابان الفهیدی، از پشت منطقه بستکیه یا از بازار بر دبی می‌توانید پیاده به موزه دبی بروید. موزه دبی با ایستگاه‌های اتوبوس و متروی الفهیدی و بوبایبا فاصله اندکی دارد. پارکینگ رایگان به تعداد محدود موجود است.

فاصله تا مکان های مهم

بستکیه ۰٫۷۵ کیلومتر
موزه سکه ۰٫۷۵ کیلومتر

نقد و بررسی