دبی

معرفی

ساعت کاری در فصول مختلف متفاوت است٫
وب سایت http://www.burjkhalifa.ae/en/index.aspx
آدرس ۱ Sheikh Mohammed bin Rashid Blvd - Dubai - United Arab Emirates

برج خلیفه، که پیش از افتتاح در سال 2010 به نام برج دبی خوانده می‌شد، آسمانخراشی در منطقه DownTown دبی امارات متحده عربی قرار دارد. با ارتفاع 8/829 متر و ارتفاع سقف (به غیر از آنتن) 828 متر، برج خلیفه بزرگترین سازه جهان از زمان تکمیل در سال 2008 تا کنون بوده است.

ساخت برج خلیفه از سال 2004 آغاز و نمای خارجی برج پنج سال بعد، در سال 2009 تکمیل شد. سازه اولیه از جنس بتن مسلح است. ساختمان در سال 2010 به عنوان بخشی از طرح توسعه جدید به نام مرکز شهر دبی افتتاح شد. این آسمان‌خراش به عنوان مرکز فعالیت‌های متنوع در مقیاس وسیع طراحی شده است. این ساختمان در راستای طرح دولت برای افزایش تنوع اقتصادی، کاهش وابستگی به اقتصاد نفتی و کسب وجاهت بین‌المللی برای دبی بنا شد. در ابتدا این آسمانخراش برج دبی نام گرفت، اما بعداً به افتخار حاکم ابوظبی و رئیس جمهور امارات متحده عربی، خلیفه بن زاید آل نهیان به برج خلیفه تغییر نام داد؛ دولت ابوظبی و دولت امارات متحده عربی به دبی برای پرداخت بدهی‌هایش وام دادند. این ساختمان رکوردهای در زمینه ارتفاع شکسته است و عنوان بلندترین ساختمان جهان را در اختیار دارد. همچنین برج برنده جایزه‌های متعدد بین‌المللی شده که مهمترین آنها جایزه «بهترین ساختمان بلند خاورمیانه و آفریقا» از مجمع ساختمان‌های بلند و سکونت شهری (CTBUH) و جایزه بهترین پروژه سال را در « جوایز معماری خاورمیانه 2015» دریافت کرد.

پارک 11 هکتاری پیرامون برج خلیفه را گروه طراحی مناظر طبیعی SWA طراحی کرده‌اند. مانند برج، پارک نیز ببه شکل گل بیابانی هیمنوکالیس (نوعی نرگس بیابانی) طراحی شده است. در مرکز پارک یک اتاق آبی با چند استخر و فواره بنا شده است. نیمکت‌ها و علامت‌ها به شکل برج خلیفه و گل هیمنوکالیس مزین شده‌اند.

ساعت کار برج فصل به فصل فرق می‌کند اما بالکن تماشایی بالای برج معمولاً بین ساعت 12:00 ظهر تا 21:30 شب باز است.

فاصله تا مکان های مهم

Kidzania ۱٫۲ کیلومتر
آبنمای دبی ۰٫۵۵ کیلومتر
دبی مال ۲٫۱ کیلومتر
اپرای دبی ۰٫۴ کیلومتر
آکواریوم ۲٫۱ کیلومتر

نقد و بررسی