جیپور

معرفی

ساعت کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰ - ۱۹:۰۰ تا ۲۲:۰۰
وب سایت http://alberthalljaipur.gov.in/
آدرس Museum Road, Ram Niwas Garden, Kailash Puri, Adarsh Nagar, Jaipur, Rajasthan ۳۰۲۰۰۴, India

موزه آلبرت هال در جیپور، راجستان، قدیمی‌ترین موزه رسمی ایالت است. بنا، واقع در باغ رام نیواس، خارج از دیوار شهر مقابل دروازه جدید، نمونه‌ای کامل از معماری هندی – اسلامی است. این بنا توسط سر ساموئل سوئینتون جاکوب و با همکاری توجومول حسین طراحی و ساخته شد. موزه درهایش را در سال 1887 به روی عموم باز کرد. موزه آلبرت هال به نام موزه مرکزی دولت نیز مشهور است. در ابتدا مهاراجه رام سینگ این بنا را به عنوان تالار شهر در نظر گرفته بود، اما جانشین او مادهو سنگ دوم، تصمیم گرفت این بنا را به موزه هنر جیپور و بخشی از باغ جدید رام نیواس اختصاص دهد. موزه آلبرت هال مجموعه‌ای نفیس و غنی از آثار هنری، از قبیل تابلوهای نقاشی، فرش‌ها، مجسمه‌هایی از جنس عاج فیل، سنگ، فلز و آثار کریستالی است.

موزه به افتخار شاه ادوارد هفتم (آلبرت ادوارد)، در زمان بازدید او از شهر به  عنوان پرنس ولز نامگذاری شد. کتیبه سنگی این تغییر نام را در تاریخ 6 فوریه 1876 نشان می‌دهد.

نمایشگاه‌ها شامل مجموعه ابدی نقاشی‌ها، زره‌ها، سلاح‌ها، مجسمه‌ها، آثار هنری قبیله‌ای، منسوجات، جواهرات، سازها، ساعت‌ها، و صدها مورد جذاب دیگر می‌شود که می‌توانند بازدیدکنندگان را تا ساعت‌ها به خود مشغول کنند.

فاصله تا مکان های مهم

Yaadgar ۱ کیلومتر
موزه عروسک ها ۱٫۳ کیلومتر
موزه موزائیک ۱٫۵ کیلومتر
کاخ هوا محل ۱٫۸ کیلومتر
کاخ شهر ۱٫۸ کیلومتر
جانتار مانتار ۱٫۹ کیلومتر

نقد و بررسی