جیپور

معرفی

ساعت کاری ۰۸:۰۰ تا ۱۷:۳۰
وب سایت https://www.amberfort.org/
آدرس Devisinghpura, Amer, Jaipur, Rajasthan ۳۰۲۰۰۱, India

قلعه آمبر در شهرک آمر، بر فراز یک تپه مشرف به دریاچه مائوتا. سالانه تحسین جهانگردان بی‌شماری را برمی‌انگیزد و یکی از جاذبه‌های توریستی اصلی جیپور محسوب می‌شود. شهرک آمِر در ۱۱ کیلومتری جیپور، مرکز ایالت راجستان، در اصل توسط قبایل مینا بنا شد، و بعدها تحت حکومت راجا مان سینگ اول (1614 – 1550) قرار گرفت. قلعه آمبر به خاطر عناصر هنری سبک هندوی به کار رفته در آن مشهور است. قلعه با استحکامات گسترده و مجموعه‌ای از دروازه‌ها و مسیرهای سنگفرش، از دریاچه مائوتا به عنوان منبع آب استفاده می‌کند.

کاخ زیبای داخل قلعه ساخته شده از سنگ ماسه سرخ و مرمر، چهار طبقه دارد که هر کدام یک حیاط اختصاصی دارند. کاخ محل زندگی مهاراجه‌های راجپوت و خانواده‌های آنها بوده است. در ورودی کاخ نزدیک به دروازه قلعه گانِش ، معبدی است که به شیوا، الهه فرقه چیتانیا تعلق دارد. این معبد پس از شکست دادن راجه جِسوره (در بنگلادش فعلی) در 1604 به راجا مان سینگ اهدا شد.

قلعه آمبر در کنار قلعه جایگار بر فراز چیل کا تیلا (تپه عقاب‌ها) از رشته تپه‌های آراوالی بنا شده‌اند. یا از آنجا که کاخ آمبر و قلعه جایگاری با یک راه زیرزمینی به هم متصل می‌شوند، معمولاً آنها را جزء یک مجموعه محسوب می‌کنند. این مسیر فرار برای انتقال ساکنان قلعه آمبر به قلعه جایگار با استحکامات قوی‌تر در زمان جنگ ساخته شده بود.

قلعه آمبر در سال 2007، به گزارش سرپرست دپارتمان باستان‌شناسی و موزه‌ها، با روزانه 5000 بازدید کننده، در مجموع 4/1 میلیون بازدیدکننده داشته است. در 27مین نشست کمیته میراث جهانی در Phnom Penh کامبوج در سال 2013، قلعه آمبر، همراه با 5 قلعه دیگر راجستان، به عنوان گروه قلعه‌های تپه‌ای راجستان در فهرست جهانی راجستان ثبت شدند.

فیل‌سواری در مسیرهای سنگفرش قلعه آمبر یکی از تجربه‌های فراموش ناشدنی بازدید از قلعه آمبر است. نمایش‌های نور و صدا در قلعه آمبر نیز فرصت خوبی برای گذراندن یک بعدازظهر شاد در جیپور است.

ساعت کار: 8:00 صبح تا 17:00 بعدازظهر

هزینه ورودی: برای هندی‌ها 25 روپیه و برای جهانگردان از دیگر کشورها 150 روپیه.

هزینه فیل‌سواری: 550 روپیه

نمایش نور و صدا: انگلیسی (19:30 هر شب): 200 روپیه، هندی (20:30 هر شب): 100 روپیه

فاصله تا مکان های مهم

موزه Anokhi ۱ کیلومتر
دریاچه Sagar ۱٫۴ کیلومتر
قلعه Jaigarh ۱٫۹ کیلومتر

نقد و بررسی