جیپور

معرفی

ساعت کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۶:۳۰
وب سایت
آدرس Gangori Bazaar, J٫D٫A٫ Market, Kanwar Nagar, Jaipur, Rajasthan ۳۰۲۰۰۲, India

بنای یادبود جانتار مانتار در جیپور، راجستان، مجموعه‌ای از ابزارهای ستاره‌شناسی قرن نوزدهمی است که توسط پادشاه وقت راجپوت ساوای جای سینگ دوم بنا شد و تکمیل آن تا سال 1734 طول کشید. این مجموعه بزرگترین ساعت آفتابی جهان را در خود جای داده و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این مجموعه علمی در نزدیکی کاخ شهر و هوا محل واقع شده است. با ابزارهای رصد جانتار مانتار امکان تشخیص صور فلکی با چشم غیرمسلح وجود دارد. همچنین این مجموعه نماد نوآوری و تجمیع ایده و عقاید مختلف از ادیان و باورهای رایج در هند قرن 18 است. این رصدخانه نمونه‌ای از اخترشناسی مکانی بطلمیوسی است که رد آن را در باورهای ملل مختلف می‌توان یافت.

این مجموعه شامل ابزارهایی می‌شود که در هر سه سیستم کلاسیک جهت‌یابی سماوی جواب می‌دادند: سیستم موضعی افقی – زنیت (یا به تعبیر ستاره‌شناسان شرقی سیستم «سَرسو»)، سیستم استوایی و سیستم خورشید‌گرفتگی و ماه‌گرفتگی. سیستم مرکزی (کاپالی یانترا پراکارا به معنای دستگاه مرکزی) در دو سیستم فعال است و امکان انتقال مستقیم موقعیت‌های جغرافیایی لز یک سیستم به دیگری را فراهم می‌کند.

در قرن 19 این بنای یادبود آسیب دید. مراحل اولیه بازسازی زیر نظر فرمانده آرتور گرِت، یک ستاره شناس آماتور مشتاق، و در طول خدمتش به عنوان دستیار مهندس منطقه جیپور انجام شد.

جای سینگ متوجه شد که زیج در دوره او، به ویژه پیش‌بینی‌های موقعیت اشیا سماوی مانند ماه با موقعیت‌های محاسبه شده در جدول یکسان نیست. او 5 مرکز رصد جدید در شهرهای مختلف بنا کرد تا زیج دقیق‌تری به دست آورد. جداول ستاره‌شناسی جای سینگ، زیج محمد شاهی برای یک قرن در هند به کار می‌رفت اما در خارج از هند اهمیت چندانی نیافت.

فاصله تا مکان های مهم

کاخ هوا محل ۰٫۷ کیلومتر
کاخ شهر ۰٫۰۷ کیلومتر
دروازه Tripolia ۰٫۳۵ کیلومتر

نقد و بررسی