جیپور

معرفی

ساعت کاری ۱۲:۰۰ تا ۲۲:۳۰
وب سایت http://www.tourism.rajasthan.gov.in/jaipur.html
آدرس Amer Road, Jaipur, Rajasthan ۳۰۲۰۰۲, India

جال‌ محل (به معنای «قصر آب») قصری در میانه دریاچه مان ساگار در شهر جیپور پایتخت ایالت راجستان است. این قصر و دریاچه پیرامون آن در قرن هجدهم به دستور مهاراجه آمبِر جای سینگ دوم بازسازی و توسعه داده شدند.

کاخ جال محل در دریاچه مان ساگار از راه بزرگراه ملی 8 جیپور-دهلی، در فاصله 4 کیلومتری از جیپور، قابل دسترسی است. شهر جیپور در مرکز ایالت راجستان،از طریق بزرگراه شماره 8 علاوه بر دهلی، به بمبئی نیز وصل می‌شود.( از طریق جاده NH No.11  به مسافت 366 کیلومتر) جاده شماره 11 NH در مسیر بیکنر- آگرا از جیپور می‌گذرد (دریاچه در هشت کیلومتری قصر عامر در جاده آمبر - مان ساگار دام به سمت شمال واقع شده است). قصر جال محل پذیرای بازدیدکنندگان نیست.

در طول فصل موسمی از ژانویه تا اواسط سپتامبر چهار طبقه اول کاخ زیر آب فرو می‌رود اما بهترین زمان برای بازدید از کاخ با قایق‌سواری روی آب‌های شفاف همین دوره است.  همزمان با غروب آفتاب بیایید، زمانی که خورشید در حال غروب آب و مرمرهای کاخ را روشن می‌کند. کاخ در دوره‌های مختلفی تعطیل بوده است. پس پیش از مراجعه به کاخ حتما تماس بگیرید.

معماری کاخ ترکیبی از سبک مغولی و راجپوت است که در آن تنها طبقه فوقانی دیده می‌شود (باقی طبقات زیر آب قرار دارند).

در طبقه فوقانی، باغی وجود دارد که در هر گوشه آن یک برج نیمه هشت ضلعی قرار دارد. با وجود اینکه هر زمانی برای بازدید از کاخ جال محل مناسب است، بهترین زمان بازدید فصل‌ بارانی موسمی است (وقتی که سطح آب بالا می‌آید) و منظره این اقامتگاه مجلل جذاب‌تر می‌شود.

هزینه ورودی: 50 روپیه

فاصله تا مکان های مهم

موزه Sanjay Sharma ۰٫۳۵ کیلومتر
مسجد Jainab ۰٫۸۵ کیلومتر

نقد و بررسی