تفلیس

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس Metekhi St, Tbilisi, Georgia

در روبروی قلعه ناریکالا و در کنار مجسمه شاه واختانگ گرجستانی یکی از مشهورترین جاذبه­‌های گردشگری شهر تفلیس قرار دارد که به نام کلیسای متخی شناخته می­‌شود. اینجا محل ساخت اولین کلیسای شهر تفلیس در قرن پنجم میلادی است که بعدها نابود شد اما در قرن سیزدهم میلادی از نو بنیاد نهاده شد. این جاذبه گردشگری در طول عمر چند صد ساله خود بارها ویران و بازسازی شده است و هر بار یک شکل جدید به خود گرفته است.

کلیسای صلیب دار متخی با سه محراب شرقی و چهار ستون حامل مجزا معماری منحصربه‌فرد دارد. این بنا از آجر و نمای سنگی ساخته شده است. در بازسازی‌های آن طی قرون 17، 18 و 19 نیز بیشتر از آجر استفاده شده است. بخش عمده تزئینات نمای داخلی کلیسا در اطراف پنجره‌های محراب شرقی متمرکز شده است.

به روایت افسانه‌ها، تپه متخی محل شهادت هابو (قرن هشتم) قدیس محافظ تفلیس بوده است. کلیسایی کوچک به یادبود اوا در پائین تپه متخی در حال ساخت است.

تچه متخی با یک پل بتنی از روی رودخانه متخاوری که در  سال 1951 بنا شد به آن سوی رودخانه وصل می‌شود. متاسفانه مجموعه‌ای از بناهای منحصربه‌فرد بازمانده از قرون 17 تا 19 در جریان ساخت پل ویران شدند، اخیرا دولت گرجستان اعلام کرده که در حال برنامه‌ریزی برای بازسازی این بخش از تفلیس قدیم به همان سبک اولیه نیمه اول قرن بیستم است.

فاصله تا مکان های مهم

مجسمه شاه Vakhtang Gorgasali ۰ کیلومتر
کلیسای ویرجین ۰٫۱۱ کیلومتر

نقد و بررسی