تفلیس

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس رودخانه Mtkvari

این بنای زیبا یکی از نخستین ساختمان­های مدرنی است که پس از جنگ سرد در شهر تفلیس ساخته شد. پل صلح یک بنای بسیار زیبا و ساخته شده از شیشه و فولاد است که توسط یک معمار ایتالیایی به نام میشله دی لوچی طراحی شده است. این جاذبه گردشگری که بر روی رودخانه متخواری شهر تفلیس ساخته شده است ارتباط پارک ریکه و خیابان اریکل دوم را با یکدیگر تسهیل می­کند. اگر در تور گرجستان خود با این پل زیبا روبرو شوید باید بدانید که در یک طرف پل می­توانید به بازدید از یکی از زیباترین پارک­های پایتخت بپردازید و از طرف دیگر فرصت آن را خواهید داشت در میان کافه­ های متعدد و رنگارنگ خیابان اریکل دوم به گشت و گذارمشغول شوید.

این پل با رشته های متعدد ال.ای.دی روشن می‌شود. نورافشانی که از 90 دقیقه پیش از غروب آفتاب آغاز می‌شود و تا 90 دقیقه پس از طلوع خورشید ادامه می یابد. این سیستم نور‌پردازی چهار حالت مختلف دارد که بنوبت پل را روشن می کنند. در یک حالت ال ای دی ها بصورت موجی شکل همراه با موج های رودخانه نورافشانی می کنند، در حالت دیگر دو باند نوری از ابتدا و انتهای پل حرکت می کنند، دروسط پل به هم می‌رسند و پیش از آغاز مجدد در تاریکی محو می شوند. برنامه سوم با روشن شدن خط بیرونی سقف آغاز می شود و پس از روشن شدن کامل سقف، نور بتدریج تا تاریکی کامل کاهش می یابد. و در برنامه چهارم، ال.ای.دی‍های سقف در الگوهای مختلف و تصادفی شروع به چشمک زدن می کنند و اشکال مختلفی می سازند.

داخل پیاده رو، آرایه های ال.ای.دی کم مصرف در ریلهای شیشه‌ای با 240 سنسور حرکتی همزمان با عبور افراد روشن و خاموش می شوند. بعلاوه هر ساعت پیامی به کد مورس شبیه به جدول عناصر تناوبی روی دو دیواره بیرونی نمایان می شود.

مارتیناود طراح نورها این جلوه نوری را بعنوان «زندگی و صلح میان مردم» توصیف می کند.

فاصله تا مکان های مهم

قلعه ناریکالا ۱ کیلومتر
میدان آزادی ۰٫۸۵ کیلومتر
مجسمه مادر گرجستان ۱ کیلومتر

نقد و بررسی