بمبئی

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس Teen Batti, Malabar Hill, Mumbai, Maharashtra ۴۰۰۰۰۶

حوض مقدس بانگانگا یا حوض بانگانگا یکی از جاذبه‌های توریستی پرطرفدار بمبئی است. قدمت این مخزن قدیمی به عنوان بخشی از  مجموعه معبد والکیشوار به قرن 12 میلادی بازمی‌گردد. معبد در سال 1127 میلادی تحت نظارت سلسله سیلهارا (حاکمان بمبئی از قرن نهم تا قرن سیزدهم) بنا شد. معبد در سال 1715 توسط پرتغالی‌ها ویران شد و سپس با هزینه راما کامت، یک تاجر متمول بشردوست ساکن بمبئی، معبد بازسازی شد. این بنا یکی از مقدس‌ترین نقاط بمبئی و یکی از معدود بازمانده‌های چنین بناهایی در جنگل بتنی بمبئی است. باور بر این است که آب داخل مخزن به عنوان آب مقدس گنگ خاصیت شفابخشی دارد. هرچند، با وجود اینکه معبد تنها یک و نیم کیلومتر با شهر فاصله دارد، بسیاری از توریست‌ها به راحتی از کنار آن می‌گذرند.

یکی از جاذبه‌های مخزن بانگانگا فستیوال فرهنگ و موسیقی دو روزه با هدف ترویج موسیقی هندو است که فوریه هر سال به همت شرکت توسعه توریسم ماهاراشترا برگزار می‌شود. در طول این جشن، مخزن را تمیز می‌کنند و آذین می‌بندند تا برای اجراهای حرفه‌ای و آماتور آماده شود.

دیوارهای هر دو سمت مخزن بر اثر بی‌توجهی آسیب دیده‌اند اما به لطف نقاشی‌های رنگارنگ صحنه هایی از اساطیر، تاریخ و داستان‌های فولکلور جذابیت خود را کاملا حفظ کرده‌اند. با توجه به نزدیکی مخزن به ساحل، هوای آن اغلب مرطوب و سنگین است و بوی دریا از آن به مشام می‌رسد، هرچند این بو زیر عطر بخورها و گل‌ها یا بوی پخت و پز از آشپزخانه‌های مسکونی اطراف گم می‌شود.

رفتن به معبد: نزدیکترین ایستگاه راه‌آهن جاده چارنی (با سه تا پنج کیلومتر فاصله) است، تاکسی و اتوبوس به راحتی در کنار ایستگاه یافت می‌شود.

بهترین زمان برای دیدن معبد: بانگانگا، در اوائل صبح، زمانی که آفتاب هنوز خیلی تند نیست و نسیم خنکی از سمت دریا می‌وزد، از هر وقتی زیباتر است.

فاصله تا مکان های مهم

معبد Walkeshwar ۰٫۰۱۳ کیلومتر

نقد و بررسی