بمبئی
/ /
چاتراپاتی شیواجی بمبئی
چاتراپاتی شیواجی بمبئی

فرودگاه چاتراپاتی شیواجی بمبئی

معرفی

کد فرودگاه BOM
وب سایت http://www.csia.in/
سایت برنامه پرواز https://www.flightradar24.com/data/airports/bom

فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی که قبلاً به نام فرودگاه بین‌المللی سحر شناخته می‌شد، فرودگاه بین‌المللی اصلی منطقه کلانشهر بمبئ هند است.

در سال  2016 این فرودگاه با 44.68 میلیون مسافر، از لحاظ تعداد کلی مسافر و تعداد مسافر بین‌المللی پس از فرودگاه دهلی در مقام دوم هند، چهاردهمین فرودگاه شلوغ آسیا و بیست و نهمین فرودگاه پر رفت و آمد جهان قرار گرفت. ترافیک مسافر فرودگاه در سال مالی 17 – 2016 از مرز 45 میلیون گذشت. از لحاظ حمل و نقل بار نیز این فرودگاه در مقام دوم فرودگاه‌های هند قرار دارد.

در مارچ 2017، فرودگاه چاتراپاتی شیواجی از فرودگاه گاتوك لندن به عنوان شلوغ ترین فرودگاه تک باند جهان پیشی گرفت. فرودگاه سه ترمینال فعال دارد که در محوطه‌ای 750 هکتاری بنا شده‌اند و حدود 850 پرواز روزانه را پوشش می‌دهند.

در 16 سپتامبر 2014، این فرودگاه در عرض یک ساعت 51 پرواز ثبت کرد. در سال 2015 مجمع بین‌المللی فرودگاه‌ها جایزه بهترین فرودگاه ASQ در دسته 40 – 25 میلیون مسافر در سال را به فرودگاه چاتراپاتی شیواز اعطا کرد. همچنین این فرودگاه برنده جایزه "بهترین فرودگاه هند و آسیای مرکزی" در جایزه جهانی فرودگاه‌های Skytrax در سال 2016 شد. فرودگاه چاتراپاتی شیواجی یکی از سه فرودگاه هند است که برای اطمینان از زمان‌بندی پرواز و فرودها به به سیستم تصميم گيري هماهنگي فرودگاه (A-CDM) مجهز شده.

فاصله تا مکان های مهم

کیلومتر

نقد و بررسی