بلگراد
/ /
کلیسای سنت ساوا بلگراد
کلیسای سنت ساوا بلگراد

کلیسای سنت ساوا بلگراد

معرفی

ساعت کاری
وب سایت http://hramsvetogsave.rs/
آدرس Krušedolska ۲a, Beograd, Serbia

کلیسای سنت‌ساوا یکی از بزرگترین کلیساهای ارتدوکس و غیر ارتدوکس جهان است که در منطقه وراچار پلاتو در بلگراد پایتخت صربستان پابرجاست.

این کلیسا به سنت ساوا، بنیانگذار کلیسای ارتدوکس در صربستان و یکی از شخصیت‌های مهم صربستان قرون وسطی تخصیص داده شده است. کلیسا در مکانی ساخته شد که بقایای آن در سال 1595 توسط وزیر اعظم عثمانی سینان پاشا سوزانده شده بود. این کلیسا یکی از تاریخی‌ترین و مرتفع‌ترین بناهای بلگراد است.

چهل سال پس از طرح ایده اولیه، بنای کلیسا در دهم می 1935، 340 سال پس از سوزانده شدن بقایای کلیسای اول، آغاز شد. سنگ اول بنا توسط شهردار مونته‌نگرو گاوریلو (پادشاه آینده صربستان گاوریلو پنجم) گذاشته شد. طراحی پروژه به عهده الکساندر دِروکو و بوگدان نِستروویچ بود که از کمک مهندس شهرسازی ویژوسلاو زادینا بهره می‌بردند. بنای کلیسا تا سال 1941 و حمله متحدین به یوگسلاوی در جنگ جهانی دوم به طول انجامید.

زیربنای کلیسا تکمیل شده بود و دیوارها به ارتفاع هفت و 11 متر رسیده بودند. پس از بمباران بلگراد در سال 1941، کار به طور کلی متوقف شد. نیروهای اشغالگر نازی از این کلیسای نیمه‌تمام به عنوان پارکینگ ورماخت (ارتش) استفاده می‌کردند. ارتش سرخ شوروی در سال 1944 و پس از آن ارتش مردم یوگسلاوی نیز به این روش ادامه دادند.

بزرگترین دستاورد فرآیند ساخت بنا بلند کردن گنبد اصلی با وزن 400 تن بود که همراه با صفحه مسی و صلیب روی زمین ساخته‌ شدند. بالا بردن گنبد با ماشین‌های هیدرولیک که مخصوص این کار ساخته شده بودند پس از چهل روز در 26 ژوئن 1989 به پایان رسید.

پس از بمباران صربستان توسط نیروهای ناتو، کار ساخت بنا دوباره متوقف شد. پادشاه وقت پاول که به منش زاهدانه معروف بود، چنین پروژه گزافی را در دوران فقر و پریشانی مردم نادرست می‌دانست. زوران دیندیچ پس از رسیدن به مقام نخست‌وزیری در سال 2001 پادشاه را قانع کرد تا بنای کلیسا را ادامه دهد. در سال 2017 ساختمان و نمای بیرونی کلیسا تکمیل شده و ناقوس‌ها ، پنجره‌ها  و سر در کلیسا نصب شده‌اند. در حال حاضر آکادمی هنرهای روسیه تحت نظارت نیکولای موخین در حال تکمیل نمای داخلی است. 22 فوریه 2018 ، در مراسم رونمایی از دکوراسیون داخلی جدید، گنبد تزئین شده به کلیسای ارتدوکس صربستان تقدیم شد.

فاصله تا مکان های مهم

یادبود Milutin Milankovich ۰٫۴ کیلومتر
پارک Karageorge ۰٫۶ کیلومتر

نقد و بررسی