بلگراد

معرفی

ساعت کاری ۲۴ ساعته
وب سایت http://www.beogradskatvrdjava.co.rs/
آدرس Kalemegdan bb ۱۱۰۰۰, Beograd, Serbia

پارک کاله‌مگدان یا کالمگدان بزرگترین پارک و مهم‌ترین یادبود تاریخی بلگراد است. پارک روی یک تپه 125 متری مشرف به نقطه اتصال دو رودخانه دانوب و ساوا قرار دارد. نام کالمگدان از دو واژه ترکی کاله (قلعه) و واژه کهن ترکی مِگدان (میدان جنگ) تشکیل شده است.

کالمگدان که به دو قسمت پارک بزرگ و پارک کوچک تقسیم می‌شود، در محوطه‌ای بنا شده که زمانی یک شهر قرار داشت. این محوطه یکی از امکانات تفریح و استراحت محبوب بلگراد است. قلعه بلگراد به همراه پارک کالمگدان که محل برگزاری رخدادهای ورزشی، فرهنگی و هنری مختلف بلگراد است، برای تمام نسل‌های بلگراد و اغلب بازدیدکنندگان از اهمیت تاریخی‌ ویژه‌ای برخوردار هستند (از سال 1979).

در آئین‌نامه «حفاظت، ترمیم و نگهداری پارک عمومی کالمگدان» مصوب 29 فوریه 1952، مرزهای منطقه حفاظت‌شده نقطه تلاقی رودخانه‌های ساوا و دانوب و خیابان‌های تادئوشا کوش‌کوش‌کوگ و پاریسکا تعیین شده است. در سال 1962 بنیاد حفاظت از آثار فرهنگی بلگراد، مرزهای پارک را به چندین بلوک اطراف دو خیابان گسترش داد. نقشه دقیق کالمگدان در سال 1965 نشان می‌دهد که با وجود اهمیت باستان‌شناختی فراوان نهفته در زمین قلعه، تنها آثار و اشیاء کشف شده تا آن زمان مشمول قانون حفاظت مرمت و نگهداری می‌شدند. این مسئله باعث ایجاد مشکلاتی در توسعه پارک و مهم‌تر از آن کاوش زیرزمین دژ شد. بهترین نمونه این تعارض را می‌توان در شهر پائینی مشاهده کرد که نه کاملاً  توسعه یافته و نه نشانی از بقایای اسکله‌ای که در این مکان قرار داشت باقی مانده است.

کالمگدان بزرگ با تفرجگاه‌های هندسی، یک موزه نظامی، یک موزه جنگلبانی و شکار و بنای یادبود قدردانی از فرانسه، در گوشه جنوبی دژ قرار دارد.

کالمگدان کوچک در بخش شرقی با حوزه شهری بلگراد هم‌مرز است. در شمال پارک باغ‌وحش بلگراد قرار دارد که درسال 1936 افتتاح شد. نمایشگاه هنری سویجتا زوزریچ نیز از سال 1928 تا کنون در همین پارک پابرجاست.

فاصله تا مکان های مهم

قلعه بلگراد ۰٫۰۴ کیلومتر
موزه تاریخ طبیعی ۰٫۲۸ کیلومتر
موزه شکنجه ۰٫۳۵ کیلومتر
موزه نظامی ۰٫۳۵ کیلومتر
باغ وحش بلگراد ۱٫۲ کیلومتر

نقد و بررسی