بلگراد

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس میدان جمهوری

میدان جمهوری یکی از میادین مرکزی بلگراد در منطقه استاری‌گراد (شهر قدیمی) واقع شده است. برخی از بناهای مهم تاریخی مانند موزه ملی، تئاتر ملی و مجسمه پرنس مایکل در این میدان قرار دارند.

میدان جمهوری کمتر از 100 متر با ترازیجه در مرکز بلگراد فاصله دارد و از طرق آن به خیابان‌های کولارپوا (ترافیک) و میهایلوا (پیاده رو) وصل می‌شود. خیابان  واسینا میدان را به قلعه بلگراد و پارک کالمگدان در غرب و خیابان سرِمسکا به زلنی وناک و پس از آن نووی بئوگراد وصل می‌کنند. همچنین میدان جمهوری از شمال با استاری‌گراد و دورچل هم مرز است. جمعیت این میدان در سرشماری سال 2002 حدود 2360 نفر برآورد شد و امروزه یکی از مراکز تجمع و فعالیت‌های اجتماعی بلگراد محسوب می‌شود.

این میدان به عنوان یکی از مراکز تجاری شهر یکی از پرازدحام‌ترین نقاط بلگراد است و با بیش از 20 خط اتوبوس و اتوبوس برقی مرکز حمل و نقل عمومی بلگراد نیز محسوب می‌شود.

میدان از یک سو تا محوطه پیاده‌رو کنز میهایلوا، یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تجاری بلگراد منتهی می‌شود و در جهت  مخالف استاک‌لناک اولین مرکز خرید مدرن شیشه‌ای و فولادی بلگراد قرار دارد. فضای صاف و کوچک جلوی مرکز خرید از سال 2003 و پس از ترور نخست‌وزیر صربستان به نام محوطه دکتر زوران دیندیچ نامگذاری شد.

پس از سال 2013، مسئولین جدید شهری کل منطقه مرکزی بلگراد را برای اصلاح ترافیکی بستند و تبدیل به پیاده‌رو کردند. میدان و کل بخش تا کالمگدان با سنگ‌فرش گرانیتی یا صفحه‌های بتنی پوشانده خواهد شد و بدون درخت خواهد بود. این ایده با مخالفت متخصصین (آرشیتکت‌ها، مهندسین شهرسازی، متخصصین ترافیک) و همینطور عموم مردم مواجه شده است.

فاصله تا مکان های مهم

موزه ملی ۰٫۰۸ کیلومتر
موزه تاریخ صربستان ۰٫۶۵ کیلومتر
باغ گیاه شناسی Jevremovac ۱٫۲ کیلومتر
موزه نظامی ۱٫۳ کیلومتر

نقد و بررسی