بلگراد
/ /
موزه نیکولا تسلا بلگراد
موزه نیکولا تسلا بلگراد

موزه نیکولا تسلا بلگراد

معرفی

ساعت کاری ۱۰:۰۰ تا ۲۰:۰۰ سه شنبه تا یکشنبه
دوشنبه ها تعطیل است
وب سایت https://nikolateslamuseum.org/
آدرس Krunska ۵۱, Beograd ۱۱۰۰۰, Serbia

موزه نیکولا تسلا به عنوان ادای دین جامعه صربستان به این نابغه بزرگ صرب و نمایش آثار و زندگی او، در منطقه مرکزی بلگراد، پایتخت صربستان واقع شده است. موزه میزبان بیش از 160000 سند اصلی، بیش از 2000 کتاب و مجله، بیش از 1200 نمونه فنی تاریخی، بیش از 1500 عکس و قاب عکس اصیل، لوازم فنی، ابزارآلات و آپاراتوس، و بیش از 1000 نقشه و طراحی است. در سال 2003، یونسکو آرشیو نیکولا تسلا را به عنوان «کسی که نقش اساسی در روند گسترش برق در جهان و پیشرفت‌ فن‌آوری در این زمینه داشته است»، به عنوان بخشی از حافظه جهانی ثبت کرد.

موزه تسلا یک ویلای مسکونی است که در سال 1927 بر اساس طرح آرشیتکت برجسته صرب دراگیشا براشووان بنا شد. از این بنا تا پنجم دسامبر 1952 و تاسیس موزه نیکولا تسلا، بهره‌برداری‌های مختلفی می‌شد. با تصویب دولت یوگسلاوی سابق و تلاش‌های ساوا کوزانوویچ برادرزاده تسلا و نزدیک‌ترین خویشاوند او به همراه وکیلش فیلیپ ویتنبرگ، در 7 سپتامبر 1951 بخشی از لوازم و اسناد تسلا از نیویورک به بلگراد منتقل شدند.

نمایش دائمی آثار و لوازم شخصی تسلا از سال 1955 آغاز شد و از آن زمان تاکنون تغییرات اندکی در موزه صورت گرفته اما ساختار اصلی آن دست‌نخورده باقی مانده است. بخش نخست موزه یک نمایشگاه یادبود و بخش دوم یک نمایشگاه تعاملی با مدل‌های سه بعدی کامپیوتری از ابداعات تسلاست. موزه هر چند وقت یکبار نمایشگاه‌هایی از عکس‌ها، اسناد و اشیاء متعلق به یک دوره خاص از زندگی خلاقانه تسلا برگزار می‌کند. در حال حاضر موزه در حال دیجیتال کردن استاد، عکس‌ها، نقشه‌ها و طراحی‌ها درقالب یک پروژه بزرگ است. خاکستر پیکر نیکولا تسلا در یک گوی طلایی در اتاق سوم و ماسک مرگ او در اتاق آخر موزه نگهداری می‌شوند.

فاصله تا مکان های مهم

خانه braće Krstić ۰٫۲۴ کیلومتر
فواره kod Vuka ۰٫۷۵ کیلومتر
موزه شهر بلگراد ۱ کیلومتر

نقد و بررسی