بلگراد

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس ۱۳, Nikola Pasic Square, Belgrade, Serbia

مجلس شورای ملی، محل برگزاری جلسات مجلس ملی صربستان است. این بنا در میدان نیکلا پاشیچ در مرکز بلگراد، یکی از جاذبه‌های توریستی و بناهای مهم بلگراد محسوب می‌شود.

بنای خانه مجلس ملی از 27 آگوست 1907 در حضور شاه پتار اول کارادزودجویچ در محل بزرگترین مسجد بطال ترکان عثمانی بنا شد. این مسجد در سال 1878 و اندکی پس از استقلال و رهایی صربستان از یوغ امپراتوری عثمانی ویران شده بود.

مجلس ملی در کنار پارک تاسماجدان امروزی، جایی که هاتی‌سریف (حکم سلطان) متنی برای آزادی صربستان در نوامبر 1830 قرائت شد و میلوش اوبرنوویچ تاجگذاری کرد.

جزئیاتی مثل پرداخت پنجره‌ها، درها، گچ‌کاری‌ها، پنل‌های چوبی، شبکه‌های فلزی و طراحی اسباب و اثاثیه و همینطور طراحی نرده‌های دکوراتیو توسط آرشیتکت روس انجام شد.  این نرده‌ها تا سال 1956 جلوی ساختمان مجلس قرار داشتند. اما در آن سال از آنها برای تزئین ویلای «بیلجانا» در اوهرید و «وایت پالاس» در ددینجه استفاده شد.

یک مجسمه به نام «ایگرالی سی کونجی وِرانی (بازی اسب‌های سیاه)» اثر مجسمه‌ساز مشهور صرب توما روزاندیچ در سال 1939، جلوی ساختمان مجلس ملی نصب شد و به آن جلوه ویژه‌ای داد.

کار بنای ساختمان پس از بارها توقف به خاطر جنگ‌های بالکان، جنگ جهانی اول و بحران بزرگ سال 1929، در سال 1936 به پایان رسید و اولین نشست مجلس در بیستم اکتبر همان سال در آن برگزار شد.

در طول جنگ جهانی دوم خانه مجلس ملی در میدان نیکولا پاسیچ مرکز فرماندهی نازی‌ها بود، در نتیجه از تخریب در طول دوران اشغال در امان ماند.

فاصله تا مکان های مهم

موزه تاریخ صربستان ۰٫۲ کیلومتر
کلیسای سنت مارک ۰٫۲۸ کیلومتر
موزه پست ۰٫۴۵ کیلومتر

نقد و بررسی