بلگراد
/ /
مجسمه ویکتور کالمگدان بلگراد
مجسمه ویکتور کالمگدان بلگراد

مجسمه ویکتور کالمگدان بلگراد

معرفی

ساعت کاری ۲۴ ساعته
وب سایت
آدرس Bulevar vojvode Bojovića, Beograd, Serbia

  مجسمه «ویکتور» (یا پوبدنیک به زبان محلی، یک بنای یادبود در شهر بالایی قلعه بلگراد به مناسبت پیروزی صربستان مقابل امپراتوری عثمانی طی جنگ‌های بالکان و غلبه بر امپراتوری اتریش-مجارستان در جریان جنگ جهانی اول در سال 1928 بنا شد. پوبدنیک با 14 متر ارتفاع یکی از مشهورترین آثار ایوان مِشتروویچ و محبوب‌ترین و پربازدید‌ترین جاذبه بلگراد است.

این مجسمه مرد ایستاده با یک شاهین در دست چپ و یک شمشیر در دست راست، توسط مجسمه‌ساز مشهور صرب ایوان مشتروویچ طراحی شد؛ مجسمه روی یک ستون سبک دوریک (یکی از سبک‌های سه گانه معماری ستون در یونان باستان) نصب شد که خود روی یک پایه مکعبی شکل بلند قرار داشت. ستون و پایه آن توسط آرشیتکت پیتر باژالوویچ طراحی و ساخته شدند. مجسمه بر فراز محل تلاقی دو رودخانه ساوا و دانوب، دشت وسیع پانونیان و رو به سوی کوه فروشکاگورا (که تا سال ۱۹۰۸ تحت کنترل امپراتوری اتریش – مجارستان بود) ایستاده است.

با تغییر حال و هوای بلگراد پس از جنگ جهانی اول مفهوم غریو پیروزی (نام اصلی مجسمه) به عنوان نماد استقلال و آزادی یوگسلاوی از انقیاد حکومت عثمانی تغییر یافت و این بنای یادبود به نماد مقاومت نیروهای سالامانکا و پیروزی صربستان در جنگ جهانی اول تبدیل شد.

 طراحی ساده پایه و نسبت ارتفاع مناسب آن به بازدیدکنندگان امکان می‌دهد تا دقیق‌ترین جزئیات مجسمه را ببینند و همین موضوع باعث می‌شود این اثر به عنوان نماد و سمبول بلگراد در اذهان باقی بماند. در طول زمان پوبدنیک به یکی از نمادهای برجسته بلگراد تبدیل شده است. این مجسمه به همراه بنای یادبود قدردانی از فرانسه (1930) جز موارد نادر بنا شده بین دو جنگ جهانی هستند که مدرن معاصر دارند. مجسمه پوبدنیک در سال 1992 در فهرست میراث ملی ثبت شد.

فاصله تا مکان های مهم

موزه نظامی ۰٫۴ کیلومتر
قلعه بلگراد ۰٫۵ کیلومتر
باغ وحش بلگراد ۱٫۱ کیلومتر

نقد و بررسی